O obiekcie:
Gromada kulista M10 została odkryta dopiero przez Charlesa Messiera w drugiej połowie XVIII wieku i tak jak większość obiektów w jego katalogu została błędnie opisana jako mgławica. Podobnie jak w przypadku, chociażby, gromady M5, pojedyncze gwiazdy zaobserwował William Herschel przy użyciu teleskopu własnej konstrukcji.
Współczesne dane obserwacyjne pozwoliły na określenie odległości do tej gromady na 15 tysięcy lat świetlnych oraz średnicy na 80 lat świetlnych. M10 na niebie ma szerokość kątową 20 minut łuku, co stanowi 2/3 szerokości kątowej Księżyca.
Gromada M10 charakteryzuje się dużą populacją tzw. błękitnych maruderów – gwiazd, które są dużo jaśniejsze i gorętsze od swoich sąsiadów. Może się przez to mylnie wydawać, że są młodsze od reszty gwiazd tworzących gromadę. W rzeczywistości wszystkie powstały mniej więcej w tym samym czasie.
Podstawowe informacje:
- Typ obiektu: gromada kulista
- W katalogu NGC: NGC 6254
- Jasność obserwowana:6,4
- Gwiazdozbiór: Wężownik
- Rektascensja: 16h 57m 09,05s
- Deklinacja: -4o06’01,1″
- Rozmiar kątowy: 20′
Jak i kiedy obserwować:
Gromada M10 jest stosunkowo ciemna, więc najlepiej obserwować ją przy użyciu lornetki lub teleskopu w okresie od kwietnia do czerwca. Na niebie M10 najłatwiej znaleźć na linii pomiędzy gwiazdami β Oph (Cebalrai) i ζ Oph w Wężowniku w około 2/3 odległości między nimi.