O obiekcie:
M34 to gromada otwarta, znajdująca się mniej więcej 1500 lat świetlnych od Ziemi, co czyni ją jednym z najbliższych nam obiektów katalogu Messiera. Należy do niej 89 gwiazd, a wizualnie – prawie o trzysta więcej. Co najmniej 19 z nich to białe karły o masie porównywalnej do naszego Słońca, a wielkości Ziemi. Promień M34 to 7 lat świetlnych.
Gromada jest stosunkowo młoda, jej wiek określa się na 200-250 milionów lat. Została odkryta przez włoskiego astronoma Giovanniego Batistę Hodiernę przed rokiem 1654 i następnie zapomniana. Charles Messier, nie wiedząc o tym, odnalazł ją ponownie w 1764 i skatalogował pod numerem 34. W 1837 William Henry Smyth zaobserwował we wnętrzu gromady gwiazdę podwójną, która później okazała się być podwójna jedynie wizualnie.
Podstawowe informacje:
- Typ obiektu: Gromada otwarta
- Numer w katalogu NGC: NGC 1039
- Jasność: 5.5
- Gwiazdozbiór: Perseusz
- Rektascensja: 2h 42,1min
- Deklinacja: +42º 46ʹ
- Rozmiar kątowy: 35ʹ
Jak i kiedy obserwować:
M34 można zaobserwować już za pomocą lornetki. Znajduje się nieco na północ od środka linii łączącej gwiazdy Algol (β Per) i Almach (γ And). Można ją znaleźć również 5 stopni na północy zachód od wspomnianej wyżej gwiazdy Algol, znanej również jako Głowa Diabła lub Głowa Gorgony.
Najlepszym czasem na obserwacje M34 z półkuli północnej jest okres od października do grudnia.