Zdjęcie w tle: NASA, ESA, STScI and D. Maoz (Tel Aviv University/Wise Observatory)
O obiekcie:
M48 można sklasyfikować jako galaktykę spiralną z poprzeczką. Została odkryta w 1779 roku przez Charlesa Messiera. Tej samej nocy odkrył on też M59 oraz M60. To jedna z najjaśniejszych galaktyk w Gromadzie Panny, oraz jedna z pierwszych odkrytych galaktyk spiralnych z poprzeczką. W jej centrum prawdopodobnie znajduje się czarna dziura o masie 70 milionów mas Słońca. M58 jest również jedną z rzadkiego typu galaktyk, które zawierają wyjątkowo dużą część masy blisko swojego jądra. W ubiegłym wieku zaobserwowano w niej dwie supernowe: SN 1988A oraz SN 1989M.
Galaktyka ta leży w odległości około 62 milionów lat świetlnych od Ziemi, a jej średnica to 116 tysięcy lat świetlnych. Jest też najdalszym z obiektów w katalogu Messiera.
Podstawowe informacje:
- Typ obiektu: Galaktyka spiralna z poprzeczką
- Numer w katalogu NGC: 4579
- Jasność: 10,5 mag
- Gwiazdozbiór: Panna
- Deklinacja: +11°49’05”
- Rektascensja: 12h 37m 43,5s
- Rozmiar kątowy: 5,9′ x 4,7′
Jak obserwować:
Najlepszy czas do obserwacji tej galaktyki to wiosna. Może być trudna do odnalezienie, gdyż w pobliżu jest jeszcze parę podobnych obiektów. Można ją znaleźć w linii od Vindemiatrix (ε Vir) do Deneboli (β Leo), w jednej trzeciej odległości od Vindemiatrix. Galaktykę tę można zobaczyć już z użyciem mocnej lornetki, jednak dopiero przy większych teleskopach można będzie dostrzec jej halo i poprzeczkę. Samo rozróżnienie ramion od reszty galaktyki może również być problematyczna, z uwagi na słaby kontrast.