Zdjęcie w tle: The Hubble Heritage Team (AURA/STScI/NASA)
O obiekcie:
M80 to kolejna gromada kulista w katalogu Messiera, odkryta przez niego samego w 1781 r. Gdy Francuz ją obserwował, określił ją jako mgławicę bez gwiazd, która przypominała jądro komety pozbawione otoczki. W ciągu następnych 4 lat od jej odkrycia obserwował ją William Herschel, który wyodrębnił poszczególne gwiazdy.
Gromada M80 jest jedną z najbardziej gęstych w Drodze Mlecznej. Na obszarze 95 lat świetlnych skupione jest kilka setek tysięcy gwiazd. Dzięki obserwacjom przy użyciu Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, wiadomo, że w jądrze gromady znajduje się bardzo dużo „błękitnych maruderów” – starych gwiazd, które są dużo jaśniejsze, masywniejsze i gorętsze niż inne gwiazdy w tym samym wieku. Ilość „błękitnych maruderów” wskazuje na to, że w gromadzie musiało zajść wiele kolizji gwiazd.
W 1860 roku w gromadzie zaobserwowano nową T Scorpii. Dokonał tego Niemiec Arthur Auwers. Niezależnie obserwował ją takżę Norman Pogson. Gdy nowa osiągnęła maksimum jasności, była wtedy jaśniejsza od całej M80.
Podstawowe informacje:
- Typ obiektu: gromada kulista
- Numer w katalogu NGC: 6093
- Jasność: 7,3m
- Gwiazdozbiór: Skorpion
- Deklinacja: -22o 58′ 30,4″
- Rektascensja: 16h 17m 02,5s
- Rozmiar kątowy: 10′ x 10′
Jak obserwować:
Do obserwacji M80 najlepiej wykorzystać większy teleskop, by móc zobaczyć niektóre z gwiazd tworzących gromadę. Można ją zlokalizować w połowie odległości między Antaresem (α Sco) a Acrabem (β Sco, dawniej Graffias). Najlepszym okresem do obserwacji tego obiektu jest lato, kiedy Skorpion jest widoczny na wieczornym niebie.