O obiekcie:
M86 jest galaktyką eliptyczną, która znajduje się w centrum Gromady w Pannie i zarazem jest częścią Łańcucha Markariana, bardzo rozbudowanego sznura galaktyk wspólnie poruszających się. Sama M86 porusza się w naszym kierunku z prędkością 244 km/s, co pozwala jej szczycić się tytułem najszybciej zbliżającego się do nas obiektu Messiera. Jest to o tyle wyjątkowe, że średnia prędkość galaktyk z jej grupy względem nas jest równa 1000 km/s, ale w przeciwną stronę. Takie przesunięcie ku błękitowi jest najpewniej spowodowane tym, że porusza się ona z ogromną prędkością w kierunku środka gromady, który znajduje się pomiędzy nami a M86. Z powodu tej wielkiej prędkości za galaktyką widoczna jest smuga gorących, traconych gazów. W M86 znajduje się również około 3800 gromad kulistych i wiele łańcuchów gwiazdowych, najpewniej pozostałości mniejszych galaktyk wchłoniętych w przeszłości.
Do Katalogu została wpisana 18 marca 1781 roku, tej samej nocy dodał też galaktyki oznaczone liczbami od 84 do 91, jak też gromadę kulistą w gwiazdozbiorze Herkulesa – M92.
Podstawowe informacje:
- Typ obiektu: galaktyka eliptyczna
- Numer w katalogu NGC: 4406
- Jasność: 9,8m
- Gwiazdozbiór: Panna
- Deklinacja: 12o 56′ 46″
- Rektascensja: 12h 26m 11,7s
- Rozmiar kątowy: 8,9′ × 5,8′
Jak obserwować:
W dobrych warunkach galaktyka może być widoczna nawet w lornetce, ale najlepiej na nocne obserwacje zabrać ze sobą teleskop. Małe przyrządy pozwolą nam dostrzec mały, jaśniejszy fragment, natomiast instrumenty 8-calowe mogą pozwolić nam na obserwację halo galaktyki i kilku okolicznych obiektów. Do obserwacji należy wycelować w punkt w połowie drogi pomiędzy Vindemiatrix (ε Vir) i Denebolą (β Leo). Najlepszym czasem na obserwacje jest wiosna.