Satelita MBSAT został umieszczony w przestrzeni kosmicznej 13 marca 2004 roku. Następnie inżynierowie z SS/L poddali go serii prób, z których najpoważniejszą było przeniesienie MBSAT na docelową orbitę 144 stopni długości geograficznej wschodniej. Udało się też uchwycić emitowany przez satelitę sygnał za pomocą małego, ręcznego odbiornika.
MBSAT to połączenie kilku najnowszych zdobyczy techniki:
- Zastosowano nowoczesny system napędu, służący do sterowania pozycją satelity na orbicie. W jego skład wchodzą silniki SPT (Stationary Plasma Thursters),co znacznie wydłuża czas życia satelity.
- Dwunastometrowy rozkładany reflektor zapewnia duży zasięg rozsyłanego sygnału i jego wysoką jakość. Jest to kluczowy składnik opatentowanego przez SS/L systemu anten S-band. Testy potwierdziły, że osiągi w pełni rozpostartego reflektora spełniają oczekiwania inżynierów.
- Precyzję, z jaką MBSAT ustawia się w żądanym kierunku zwiększono za pomocą systemu czterech stabilizatorów żyroskopowych.
- Baterie słoneczne zbudowane z arsenku galu zapewniają półtora raza lepszą wydajność niż dotychczas stosowane baterie krzemowe.
„Satelita MBSAT jest dowodem na to, że SS/L jest w stanie połączyć nowoczesność z doświadczeniem, by zaspokoić każde wymagania naszych klientów” – mówi C. Patrick DeWitt, szef Space Systems/Loral. – „MBSAT posłuży za wzór dla podobnych przedsięwzięć na całym świecie„.
Japońsko-koreański satelita ma na pokładzie cztery przekaźniki wysokiej mocy, służące do bezpośredniej transmisji, oraz do współpracy z naziemnymi sieciami. Zasięg świadczonych przez niego usług obejmuje całą Japonię i Koreę. Przez anteny MBSAT na Ziemię popłyną wysokiej jakości dźwięki i obrazy, dostępne dla użytkowników z Korei i Japonii poprzez ruchome terminale w samochodach, pociągach i na statkach, jak również przez odbiorniki wbudowane w telefony komórkowe i inne domowe urządzenia elektroniczne. Odbiór sygnału w budynkach i szybko poruszających się obiektach, na przykład samochodach, będzie możliwy już przy pomocy niewielkich anten.