W ostatnim czasie na ramach naszego serwisu informowaliśmy o zakończeniu, z powodów technicznych, dwóch misji satelitarnych,
System sterowania panelami słonecznymi ma zapewnić, by podczas każdego okrążenia Ziemi panele słoneczne były prawidłowo ustawione w stronę Słońca, gdy satelita znadjuje się po stronie dziennej planety oraz zdolne dostarczać satelicie energii. Zmagazynowana w bateriach energia jest następnie wykorzystywana podczas przelotu nad nocną półkulą planety.
Bez prawidłowo działającego systemu, wobec niewystarczających rezerw energii, nie jest możliwe wykonywanie zdjęć powierzchni Ziemi. Pierwsze kłopoty z panelami słonecznymi Landsat 5 pojawiły się w styczniu 2005 roku, gdy (po 21 latach pracy) zawiódł główny mechanizm. Inspekcja wykazała, że mechnizm nie nadaje się do naprawy i satelita od tego momentu musiał polegać na mechaniźmie zapasowym.
Niestety, 26 lispotada 2005 roku podobny problem zaobserwowano również w przypadku drugiego mechanizmu. Ruch paneli stał się zbyt sporadyczny, aby baterie zostały wystarczająco naładowane. Tym samym normalne operacje na satelicie zostały zawieszone, a kontrolerom polecono zbadać problem.
Po trwających miesiąc badaniach, na początku stycznia tego roku zaczęto wdrażać plan przywrócenia satelity do działania. Dzięki opracowaniu nowych procedur w zeszłym tygodniu udało się sfotografować pierwszy cel na terenie USA, a obserwacje na całym globie powinny zostać rozpoczęte w ciągu najbliższych tygodni.
“To bardzo dobra wiadomość dla społeczność naukowców i innych użytkowników satelity na całym świecie” – mówi koordynator programu, Jay Feuquay. – “Program Landsat może poszczycić się ponad 30 latami obserwacji Ziemi, a dzięki naprawie będziemy mogli nadal z niego korzystać. Jestem optymistycznie nastawiony co do rozwiązania problemu paneli słonecznych i przywrócenia Landsata 5 do użyteczności“.
Satelita Landsat 5 został wystrzelony 1 marca 1984 roku z bazy lotniczej Vandenberg na pokładzie rakiety Delta. Jest jednym z dwóch pozostałych w tym momencie satelitów Landsat, obok Landsata 7. Duet satelitów ma możliwość pokrycia zdjęciami całej Ziemi w ciągu jednego 8 dniowego cyklu. Satelity pozwalają na monitorowanie zmienności powierzchni Ziemi w skali zarówno tygodni jak i dekad.
W ciągu prawie 22 lat działalności satelita wykonał ponad 620 tysięcy zdjęć, obserwując z orbity takie wydarzenia jak katastrofa w Czrnobylu, wojny w Iraku, tsunami z 2004 roku i huragan Katrina.
Satelita Landsat 7 od 2003 roku ma niesprawny system korekty lotu, przez co dostarcza zdjęć gorszej jakości.