W piątek o 3:31 czasu polskiego wystartowała japońska rakieta H-IIA z orbiterem księżycowym Kaguya na pokładzie. Wystrzelenie sondy przebiegło pomyślnie.
Kaguya zajęła eliptyczną orbitę okołoziemską rozciągającą się na ok. 60% odległości dzielącej Ziemię i Księżyc.
Kaguya to pierwsza japońska misja do Księżyca od 1993 i jednocześnie pierwsza z czterech misji do Księżyca, które mają się rozpocząć przed końcem przyszłego roku. Wkrótce dołączą do niej orbitery z Chin, Indii i Stanów Zjednoczonych.
Wcześniejsza nazwa misji to SELENE (SELenological and ENgineering Explorer), jednak na skutek nadesłanych propozycji nazw, JAXA zdecydowała się ją zmienić na „Kaguya” (imię bohaterki w japońskiej przypowieści ludowej).
Razem z prawie trzytonową Kaguyą do Księżyca lecą dwa 50-kilogramowe subsatelity RSAT (Relay Satellite) i VRAD, które będą „pozostawiane” na orbitach przejściowych o najmniejszej wysokości 100 km i maksymalnej wysokości odpowiednio 2400 km i 800 km nad powierzchnią Srebrnego Globu. Sonda „właściwa” zajmie kolistą orbitę o wysokości 100 km.
Do zadań sondy będzie należało:
- wykrywanie pierwiastków – realizowane dzięki Spektrometrowi gamma (GRS) i Spektrometrowi rentgenowskiemu (XRS)
- badanie składu chemicznego powierzchni – Wielozakresowy przetwornik obrazu (MI) i Spektrometr (SP)
- badanie struktury powierzchni – Kamera do obserwacji terenu (TC), Radar księżycowy (LRS) i Wysokościomierz laserowy (LALT)
- badanie środowiska elektromagnetycznego – Magnetometr (LMAG), Spektrometr cząstek naładowanych (CPS), Badanie przestrzennego rozkładu plazmy (PACE), Pomiary zmiany fazy fal radiowych przy przejściu przez jonosferę (RS) i Zdjęcia górnych warstw atmosfery Ziemii (UPI)(badanie zachowania plazmy)
- badanie pola grawitacyjnego – Dopplerowskie pomiary orbity głównego satelity (RSAT) i Pomiary orbit subsatelit (VRAD)
- transmisja obrazu wysokiej jakości – Kamera rozdzielczości High Definition
Rhobaak
„satelita” jest rodzaju męskiego, a nie żeńskiego! — Błąd co prawda niezwykle częsty, ale nie powinien pojawiać się w, bądź co bądź, tematycznym serwisie.