Koniec pierwszej dekady października br. jest bardzo dobrym okresem dla obserwatorów nieba w naszym kraju ze względu na ładną pogodę oraz Księżyc będący w pobliżu nowiu. Dzięki temu noce są bardzo ciemne i bez przeszkód można obserwować nie tylko Jowisza, ale również Urana i Neptuna oraz kometę Hartleya.
Jowisz z Uranem przebywają w gwiazdozbiorze Ryb i w dalszym ciągu poruszają się ruchem wstecznym. Do końca tygodnia dystans między planetami zwiększy się do 2,5 stopnia i już niestety nie mieszczą się one jednocześnie w polu widzenia teleskopu.
Planety oddalają się od Ziemi, w związku z czym ich jasności i rozmiary kątowe zmniejszają się. Na razie zmiany te są niewielkie i będą na poziomie z zeszłego tygodnia: jasność Jowisza będzie miała wartość -2,9 magnitudo, jego średnica kątowa – 49″; Uran będzie świecił blaskiem +5,7 wielkości gwiazdowej, prezentuąc tarczę o średnicy niecałych 4 sekund kątowych.
Dla obserwatoriów księżyców galileuszowych Jowisza najatrakcyjniej zapowiada się weekend, gdyż w sobotę i niedzielę będzie można zaobserwować wiele zjawisk:
- 4 października, godz. 19:35 – wyjście Io z cienia Jowisza,
- 6 października, godz. 2:29 – Ganimedes chowa się za tarczą Jowisza,
- 8 października, godz. 2:47 – Europa chowa się za tarczą Jowisza,
- 9 października, godz. 3:03 – wejście Io na tarczę planety,
- 9 paźdzeirniak, godz. 3:29 – wejście cienia Io na tarczę Jowisza,
- 9 października o zmierzchu – Ganimedes i jego cień na tarczy Jowisza,
- 9 października, godz. 19:09 – zejście Ganimedesa z tarczy Jowisza,
- 9 października, godz. 21:06 – zejście cienia Ganimedesa z tarczy Jowisza,
- 9 października, godz. 21:35 – wejście Europy na tarczę Jowisza,
- 9 października, godz. 22:30 – wejście cienia Europy na tarczę Jowisza,
- 10 października, godz. 0:17 – zejście Europy z tarczy Jowisza,
- 10 października, godz. 0:20 – Io chowa się za tarczę Jowisza,
- 10 października, godz. 1:14 – zejście cienia Europy z tarczy Jowisza,
- 10 października, godz. 21:30 – wejście Io na tarczę Jowisza,
- 10 października, godz. 21:59 – wejście cienia Io na tarczę Jowisza,
- 10 października, godz. 23:44 – zejście Io z tarczy Jowisza,
- 11 października, godz. 0:12 – zejście cienia Io z tarczy planety.
Mapka pokazuje położenie Księżyca w pierwszym tygodniu października 2010.
Rysunek wykonano w GIMPie (http://www.gimp.org) na podstawie obrazków z programu Starry Night (http://www.starrynighteducation.com).
Przez pierwsze 3 dni tego tygodnia nad samym ranem można będzie zaobserwować Księżyc w fazie bardzo cienkiego sierpa: w poniedziałek 4 października faza Srebrnego Globu wynosiła 18%, dobę później – 10, natomiast w środę – tylko 4%. Nów Księżyc osiągnie 7 października o godzinie 20:45 i do końca tygodnia pozostanie trudny do zobaczenia z północnej półkuli Ziemi. Będzie zachodził niezbyt długo po Słońcu. Ale to dobrze, bo dzięki temu nie będzie przeszkadzał w obserwacji komety.
W poniedziałek i wtorek Księżyc będzie mijał najjaśniejszą gwiazdę konstelacji Lwa – Regulusa. 4 października rano naturalny satelita Ziemi znajdował się będzie około 10° na zachód od Regulusa, zaś dobę później – niecałe 8° na wschód.
Do zaobserwowania wyjść księżyców z cienia Jowisza (czyli końców zaćmień) wystarczy lornetka, natomiast do zaobserwowania przejścia księżyców i ich cieni po tarczy planety – najlepiej dysponować teleskopem o średnicy lustra kilkunastu centymetrów.
Mapka pokazuje drogę komety Hartleya (103 P) wśród gwiazd w pierwszym tygodniu października 2010.
Rysunek wykonano w GIMPie (http://www.gimp.org) na podstawie mapy z programu AstroJaWil (http://www.astrojawil.pl/astrojawil.htm).
Jednak największą atrakcją tego tygodnia jest widoczna całą noc kometa Hartleya. Jest to kometa okresowa z rodziny Jowisza o okresie obiegu wokół słońca niecałe 6,5 roku. Do Słońca zbliża się ona na odległość 1,05
Jednocześnie kometa zbliża się Słońca. Najbliżej naszej Gwiazdy Dziennej (w
W najbliższych dniach warto zwrócić uwagę na kometę w piątek i sobotę, kiedy to kometa będzie przechodzić bardzo blisko znanych
W niedzielę 10 października kometa przesłoni gwiazdę η Persei o jasności 3,8 magnitudo. Będzie to okazja do przekonania się, jak rzadki jest warkocz komety i o ile osłabia on światło gwiazd.