Kosmiczny kalendarz to unikatowy odłam działań AstroNETu, który, jak sama nazwa wskazuje, polega na regularnym publikowaniu najważniejszych wydarzeń astronomicznych i astronautycznych, zarówno tych przewidywalnych, jak i wymagających szybkiej reakcji, aby czytelnicy zawsze byli na bieżąco z kosmicznymi nowościami. Oto całościowy poradnik zarządzania tą strukturą:
Tworzenie wydarzenia
W Kokpicie po lewej stronie na panelu funkcji znajdziesz zakładkę Wydarzenia. Tam poprzez kliknięcie Dodaj nowe wydarzenie, możesz rozpocząć pracę nad swoim wydarzeniem. Po wybraniu tej opcji otworzy się nam szablon nowego wpisu.
Struktura wydarzenia składa się z czterech głównych elementów:
Tytułu
Szczegółów Wydarzenia
Treści
Kategorii
Tytuł i treść
Zacznijmy od łatwiejszej części. Proces tworzenia tytułu wydarzenia jest analogiczny do wymyślania tytułu artykułu. Powinien być zwięzły, (najlepiej) chwytliwy i na temat. To samo tyczy się treści, jednakże trzeba również mieć na uwadze fakt, że ma zupełnie odmienny styl formatowania. Obrazek wyróżniający wyświetla się bowiem w samej treści, w lewej części wpisu. Należy więc mieć to na uwadze przy projektowaniu wydarzenia i napisać odpowiedni tekst, by nie kłócił się z grafiką. Więcej podstawowych informacji na temat dodawania zdjęć można znaleźć w Technicznym poradniku nowego redaktora.
Poprawnie sformatowana treść wydarzenia.
Kategoria
Zwodniczo prostym elementem wydarzenia jest kategoria. AstroNET posiada 7 kategorii:
Warto odnośnie tego tematu wspomnieć, że kategoria jest kategorii nierówna, tj. w niektórych z nich powinno się publikować wydarzenia, dopiero gdy inne zostały zapełnione. Chodzi tutaj o to, że dodanie wszystkich wydarzeń jest zadaniem niemożliwym. Co więcej, niedobrze jest mieć niezwykle wyspecjalizowane wydarzenia, lecz nie mieć najbardziej podstawowych. Wobec tego powstał następujący system priorytetyzacji:
Wydarzenia cykliczne
Urodziny
Rocznice wydarzeń historycznych
Święta nieruchome (istotne w astronomii)
Wydarzenia możliwe do zaplanowania z dużym wyprzedzeniem bardzo wysoki priorytet (https://in-the-sky.org/)
Fazy Księżyca
Astronomiczne pory roku, peryhelium i aphelium
Największe elongacje i dychotomia Wenus
Opozycje planet
Koniunkcje
Roje meteorów
Zaćmienia, okultacje i zakrycia
Wydarzenia te są przewidziane na wiele lat do przodu, więc można je dodać np. podczas hackathonu, warsztatów bądź maratonu online redakcji.
Wydarzenia średnio cykliczne (Almu/eventy/konkursy) wysoki priorytet
Obozy, seminaria, warsztaty, zjazdy i stypendia
IOAA (Międzynarodowa Olimpiada z Astronomii i Astrofizyki)
OA (Olimpiada Astronomiczna)
OAJ (Olimpiada Astronomiczna Juniorów)
OLA (Olimpijska Liga Astronomiczna)
OMSA (Ogólnopolskie Młodzieżowe Seminarium Astronomiczne)
CanSat
Astrolabium
Hevelianum – W stronę gwiazd
Międzynarodowy Kongres Astronautyczny
ERC (European Rover Challenge)
NASA Hackathon
WroSpace
Festiwal Meteora i LRE (Loty Rakiet Eksperymentalnych)
Bielany na orbicie
Wydarzenia te są swego rodzaju świętami nieruchomymi, tzn. odbywają się co roku, lecz nie mają stałej daty. W wyniku tego należy je dodawać na bieżąco, najlepiej zaraz po ich ogłoszeniu.
Inne nieregularne wydarzenia (wykłady, inne konkursy itd.)
Wydarzeń tych jest bardzo wiele, więc należy wyróżnić tylko najbardziej istotne z nich. Jeżeli jednak również one się znajdą, to droga wolna do dodawania nawet wszystkich lotów Falcon 9.
Szczegóły wydarzenia
Ostatnim elementem układanki są szczegóły wydarzenia – czyli konkrety. Wystarczy tutaj wpisać informacje: kiedy, gdzie i czy to wydarzenie się powtórzy. Jest również opcja wyrażenia potencjalnego kosztu wydarzenia oraz zawarcia danych kontaktowych do organizatora.
Podsumowanie
Kosmiczny kalendarz jest problematycznym aspektem działania AstroNETu, gdyż mógłby tak naprawdę stanowić odrębny projekt i mieć swój własny zespół. Jako że tak nie jest, to musiały zostać wprowadzone pewne regulacje, by umożliwić płynną pracę tego systemu. Zachęcamy do publikowania własnych wydarzeń w kalendarzu, a w przypadku jakichkolwiek pytań, zawsze można zwrócić się do koordynatora tego przedsięwzięcia w redakcji, czyli mistrza kalendarza.
Nasz portal korzysta z ciasteczek, aby zwiększyć Twoją wygodę korzystania ze strony. Możesz je wyłączyć w ustawieniach swojej przeglądarki. SzczegółyOk, rozumiem