Portal Astronomiczny AstroNET rozpoczął działalność 1 września 2000 roku i od tego czasu zajmuje się publikowaniem nowin ze świata nauki oraz przede wszystkim popularyzowaniem astronomii. Witryna jest prowadzona przez członków, sympatyków i przyjaciół Klubu Astronomicznego Almukantarat, czyli zarówno przez młodych miłośników astronomii, jak i pracujących zawodowo astronomów. Ponad 100 różnych autorów opublikowało u nas prawie dziesięć tysięcy artykułów.
Numer ISSN
AstroNET, jako czasopismo internetowe, posiada międzynarodowy numer ISSN 1689-5592.
Skład redakcji
Pełny skład zespołu redakcyjnego znajdziesz tutaj.
Klub Astronomiczny Almukantarat
Portal został założony i jest prowadzony przez członków, sympatyków i przyjaciół Klubu Astronomicznego Almukantarat. Klub Astronomiczny Almukantarat jest zarejestrowanym stowarzyszeniem, którego celem statutowym jest działanie na rzecz rozwoju zainteresowań w zakresie astronomii i nauk pokrewnych, zwłaszcza wśród młodzieży. Klub organizuje obozy letnie oraz spotkania śródroczne, na których prowadzone są wykłady teoretyczne z astronomii, jak również obserwacje nieba.
Witryna internetowa: www.almukantarat.pl
Logo AstroNETu
Logo AstroNETu do pobrania dla organizatorów wydarzeń, wydawców książek lub innych astronomicznych produktów, które otrzymały patronat medialny AstroNETu:
Logo może być używane przez organizatorów wydarzeń oraz wydawców produktów, które uzyskały patronat medialny AstroNETu, a także na prezentacjach w celach naukowych lub edukacyjnych, jeśli AstroNET został wspomniany. W celu innego wykorzystania należy skontaktować się z redakcją.
Historia
Portal działa od 1 września 2000 roku. Pierwszym uruchomionym działem był katalog linków, w grudniu 2000 dołączono aktualności, następnie galerię. Z czasem portal był rozbudowywany o kolejne działy i funkcjonalności. W 2002 roku prowadzony był konkurs AstroSTRONA, w którym znane w internetowym środowisku astronomicznym osoby nominowały prowadzone przez hobbystów strony internetowe godne wyróżnienia. W dziale aktualności AstroNEWS swoje artykuły opublikowało ponad 100 autorów. Z czasem największą popularność zdobył dział aktualności, który przejął funkcje pozostałych, tworząc portal w dzisiejszej formie. Obecnie na stronie prowadzone są cotygodniowe serie, takie jak „Teraz na niebie” oraz „W kosmicznym obiektywie”. W przeszłości były również prowadzone takie serie, jak „Ludzie kosmosu” czy „Śladami Messiera”.
Strona jest polecana jako serwis edukacyjny o tematyce astronomicznej przez Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii oraz Planetarium Śląskie i inne organizacje edukacyjne.