Meteoryt pochodzący z Marsa został znaleziony na pustyni w Omanie przez naukowców ze Szwajcarii.
Marsjański meteoryt, jeden z zaledwie 18 znanych meteorytów pochodzących z Czerwonej Planety, znaleziony został przez uczonych z Uniwersytetu w Bernie. W piątek ogłosili oni swoje odkrycie i potwierdzili rozpoczęcie analiz znaleziska. Wstępne wnioski mogą zostać ogłoszone za kilka miesięcy.
Meteoryt ma wielkość pięści, waży 223 gramy i może dostarczyć bardziej istotnych danych na temat ewentualnego życia na Marsie niż meteoryt odnaleziony niedawno na Antarktydzie – twierdzi Marc Hauser, geolog, znalazca meteorytu. Na podstawie zawartości w jego składzie izotopów tlenu uczeni ustalili, że meteoryt jest pochodzenia marsjańskiego.
Znalezisko jest o tyle istotne, że większość z 17 meteorytów pochodzenia marsjańskiego znajduje się w rękach prywatnych kolekcjonerów, przez co nie można prowadzić nad nimi badań naukowych. Prześwietlenia promieniami Roentgena wykazały, że w środku meteorytu znajdują się wypełnione gazem szczeliny. Analiza może dostarczyć informacji na temat historii meteorytu i samego Marsa.
Wiadomo, że skała została uformowana z płynnej lawy i jest podobna do ziemskich skał wulkanicznych. Meteoryt najprawdopodobniej oderwał się od powierzchni Marsa na skutek uderzenia meteoru w planetę. Jego podróż ku Ziemi mogła trwać nawet milion lat – twierdzą uczeni.