Trzy księżyce Saturna znalazły się na unikatowym zdjęciu wykonanym przez sondę Cassini. Choć fotogafia jest nieco prześwietlona, staje się okazją do krótkiego zaprezentowania celów misji i kontrastowego zestawienia jakże różnorodnych światów.
Tytan (na górze zdjęcia) ma grubą, mglistą atmosferę. To miejsce, gdzie zachodzą złożone procesy geologiczne i atmosferyczne. Ze średnicą 5150 kilometrów, ten największy z księżyców Saturna jest drugim co do wielkości naturalnym satelitą w Układzie Słonecznym, ustępując jedynie obiegającemu Jowisza Ganimedesowi (średnica 5262 km).
Tetys (na dole) przez miliony lat był bombardowany przez planetoidy. Na zdjęciu widać kilka z wielu kraterów uderzeniowych. To lodowy księżyc o średnicy 1071 kilometrów, którego gęstość jest bliska gęstości wody. W zamarzniętej skorupie zachodzą procesy tektoniczne, o czym świadczy chociażby zespół kanionów nazwany Ithaca Chasma.
W środku zdjęcia widoczny jest malutki księżyc Epimeteusz (116 km średnicy). To małe, porowate ciało, krążące nieopodal pierścieni Saturna. Te również “załapały się” na zdjęciu – widoczny jest pierścień F oraz fragment zewnętrznej krawędzi pierścienia A. Dostrzec można różnicę między rozmytym pierścieniem F a wyraźnie zarysowanym brzegiem pierścienia A.
Niecodzienne zdjęcie sprawia pewien kłopot w stwierdzeniu, które obiekty są bliżej a które dalej. Najbliżej Cassiniego znajdował się Tetys (1,2 miliona kilometrów), nieco dalej Epimeteusz (1,4 mln km). Olbrzymi Tytan – dwa razy dalej – 2,7 mln km.
Prezentowana ilustracja jest złożeniem dwóch zdjęć wykonanych 19 lutego przez kamerę wąskokątną. Jeden piksel odpowiada 7 kilometrom na powierzchni księżyca Tetys i 16 km na Tytanie.
Andrzej
Tutaj możecie przyjrzeć się bliżej tym księżycom… — http://ksiezyce.republika.pl/mapy/titan-mapa.html
http://ksiezyce.republika.pl/mapy/tethys-mapa.html
(zawiera nazwy głównych kraterów i regionów)
http://ksiezyce.republika.pl/mapy/epimetheus-mapa.html
Pozdrawiam
Andrzej
gg
Nie “unikalnym” a unikatowym. — Tak dla scislosci, zeczy “unikalne” sie unika, unikatowe to sa np. te zdjecia.
gg
Nie “unikalnym” a unikatowym. — Tak dla scislosci, zeczy “unikalne” sie unika, unikatowe to sa np. te zdjecia.