Operatorzy misji New Horizons z powodzeniem przeprowadzili 28 i 30 stycznia dwa manewry, które skierują sondę w kierunku Jowisza. Spotkanie z planetą w lutym 2007 ma dodać sondzie przyspieszenia i skierować ją w stronę Plutona, gdzie powinna dotrzeć 14 lipca 2015 roku.
„Wszystko wyszło zgodnie z założeniami – mówi Glen Foutain z Applied Physics Laboratory. – „New Horizons musi przelecieć przez dokładnie wyznaczony punkt koło Jowisza, aby wycelować w Plutona i dotrzeć do niego o czasie. Te manewry skierowały nas na dobrą drogę„.
Każdy z manewrów, do których wykorzystano parę silników hydrazynowych, trwał około 12 minut. W wyniku manewru prędkość zmieniła się w sumie o 18 metrów na sekundę. W chwili zakończenia drugiego manewru, sonda znajdowała się w odległości 11,9 milionów kilometrów od Ziemi.
Sonda New Horizons New Horizons leci do Plutona!„>wystartowała 19 stycznia 2005 roku z Przylądka Canaveral, na pokładzie rakiety Atlas V. Rakieta, wspomagana przez silnik na palio stała STAR 48 nadała ważącej 1054 funtów sondzie prędkość prawie 58,000 kilometrów na godzinę – New Horizons stał się tym samym najszybciej poruszającym się obiektem wyniesionym w przestrzeń kosmiczną.
Co więcej, sonda została wyniesiona niezwykle precyzyjnie – przed startem dopuszczano możliwość błędu, do którego skorygowania potrzebna by była pięciokrotnie większa siła silników, niż wykorzystana podczas opisywanych 2 manewrów. „Wykonując niewielkie manewry wcześnie, możemy poprawić trajektorię, zanim błędy urosną, oszczędzając tym samym paliwo na późniejszą, naukową fazę misji” – mówi Alice Bowman.
Kolejny niewielki manewr korekcyjny planowany jest na 15 lutego. Zbliżenie do Jowisza 28 lutego 2007 roku pozwoli nie tylko na grawitacyjny odrzut, ale będzie również okazją do przetestowania instrumentów sondy.
„Jesteśmy w drodze do ekscytującego spotkana z Jowiszem, a następnie mamy umówioną randkę z Plutonem” – dodaje dr Alan Stern.
New Horizons to pierwsza misja w ramach programu New Frontiers, w którym biorą udział sondy średniej klasy. Dr Stern jest głównym badaczem misji. Laboratorium APL steruje sondą podczas lotu. W projekcie biorą również udział inne firmy, centra naukowe i uniwersytety.