Odkryto planetę 4,5 razy cięższą niż Ziemia. Krąży ona w ekosferze niedalekiej gwiazdy, należącej do układu potrójnego.
Artykuł przygotowali uczestnicy Zimowych Warsztatów w Brzesku.
Nowoodkryta planeta (GJ667Cc) obiega gwiazdę macierzystą w 28 dni. Oprócz niej w układzie znajduje się odkryta w 2009 roku planeta, leżąca na ciaśniejszej orbicie i okrążająca gwiazdę w nieco ponad 7 dni. Odkrycia dokonano za pomocą naziemnych teleskopów, a układ wymaga dalszych obserwacji, gdyż niewykluczone, że w układzie znajdują się inne obiekty.
Gwiazda macierzysta układu, nazwana GJ667C i oddalona od Ziemi o 22 lata świetlne, jest gwiazdą karłowatą o typie spektralnym M. Pozostałe dwa składniki układu potrójnego gwiazd należą do pomarańczowych karłów typu K. W porównaniu do Słońca, obserwowane gwiazdy posiadają 4 razy mniej ciężkich pierwiastków niezbędnych do tworzenia planet. Szybkie odkrycie planet wokół takich gwiazd było więc zaskoczeniem dla astronomów, w związku z czym wysunięto wniosek, że w naszej galaktyce takie układy nie są rzadkością.
Planeta GJ667Cc znajduje się w ekosferze – temperatura na jej powierzchni jest odpowiednia, by występowała tam woda w stanie ciekłym. Energia dostarczana z gwiazdy macierzystej w postaci promieniowania podczerwonego jest niewiele niższa od całkowitej energii, jaką Ziemia otrzymuje od Słońca.
Zespół naukowców, który dokonał odkrycia, korzystał z publicznych danych Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO), z nowych pomiarów dokonanych przez spektrograf Echelle, należący do Obserwatorium Kecka oraz teleskopu Magellan II. Planetę odkryto dzięki wykryciu niewielkich wahań w ruchu gwiazdy, spowodowanych przez oddziaływanie grawitacyjne.