Międzynarodowy zespół astronomów odkrył ślady metali oraz potencjalne oznaki wody na jednej z najmniej gęstych, do tej pory zaobserwowanych, egzoplanet.
Planeta o nazwie WASP-127b jest około 1,4 razy większa od Jowisza, mimo że jej gęstość jest 5 razy mniejsza niż gazowego giganta. Temperatura na jej powierzchni wynosi około 1100˚C. WASP-127b została odkryta dwa lata temu w odległości 332 lat świetlnych od Ziemi. Świat ten okrąża swoją macierzystą gwiazdę w ciągu zaledwie czterech dni ziemskich.
Badacze przy pomocy Wielkiego Teleskopu Wysp Kanaryjskich (GTC) i połączonego z nim instrumentu OSIRIS wykryli wysokie stężenie litowców w atmosferze WASP-127b. Obecność tych metali sugeruje, że planeta posiada częściowo przejrzyste niebo.
Wizja artystyczna WASP-127b orbitującej wokól swojej gwiazdy.
„Szczególne cechy tej planety umożliwiły nam przeprowadzenie dogłębnych badań składu jej atmosfery”, mówi Guo Chen, badacz na Instituto de Astrofisica de Canarias (IAC) i pierwszy autor nowej publikacji. „Obecność litu jest bardzo ważna dla zrozumienia, procesu ewolucji tego systemu planetarnego. Może to pomóc wyjaśnić ogólne mechanizmy formowania się planet”.
Podejrzewa się, że gwiazda centralna układu, WASP-127, również jest bogata w lit. Wynikałoby z tego, że ten układ planetarny powstał z obłoku pyłu, który został wzbogacony przez wybuch supernowej, lub śmierć gwiazdy-giganta typu AGB.
Poza metalami w atmosferze zespół odkrył również potencjalne ślady wody. Według publikacji prasowej, aby potwierdzić to przypuszczenie, potrzebne są dalsze badania.
„Pomimo że ta obserwacja nie jest statystycznie znacząca, ze względu na małą widoczność wody w zakresie światła widzialnego, nasze dane wskazują, że dodatkowe obserwacje w bliskiej podczerwieni pozwolą potwierdzić obecność wody”, mówi Enric Palle, współautor publikacji powiązany z IAC.