3 września o godzinie 14:34 Księżyc znajdzie się w pierwszej kwadrze. Jego wschód wypadnie mniej więcej o tej samej porze. Wieczorem, około godziny po zachodzie Słońca (czyli o 20:30) odnajdziemy go nisko nad południowo-zachodnim horyzontem.
Astronomowie odkryli bardzo wiele bardzo odległych galaktyk. Wiedzą jednak, że powinno ich być znacznie więcej.
Obserwacje obłoku, w którym formują się nowe gwiazdy, dokonane przy użyciu teleskopu VLT (Very Large Telescope), ukazały pierścień w promieniowaniu podczerwonym wokół powstającej gwiazdy. Na zdjęciach widoczne były także dżety, które …
Mamy okazję na nowo przyjrzeć się naszej planecie. NASA i National Imagery and Mapping Agency (NIMA) udostępniły nowe dane topograficzne dla całego globu. Uzyskany podczas Shuttle Radar Topography Mission globalny zestaw danych, zwany SRTM30, …
Po piętnastu latach zabawy w miłośniczą astronomię udało mi się wreszcie, po raz pierwszy, zobaczyć ósmą planetę Układu Słonecznego. Nie było to tak trudne jak przypuszczałem. Mapa, ciemne niebo, dobra lornetka, właściwa pora i... jest!
Badania Europy, księżyca Jowisza dokonane przez naukowców z University of Colorado w Boulder mogą pomóc wyjaśnić pochodzenie wielkich lodowych kopuł rozrzuconych po powierzchni księżyca. Wnioski płynące z badań mogą mieć znaczenie dla …