Wiosenne warsztaty naukowe odbywają się co roku i za każdym razem są dla jednego z roczników klubowych najważniejszym wydarzeniem przed obozem. Właśnie na tym wyjeździe wybiera się tematy projektów naukowych do przygotowania na obozie. W tym roku o odbywały się one od 29 maja do 2 czerwca w Warszawie.
Po przyjeździe do miejsca noclegu, którym było Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika, spotkanie rozpoczęło się laptopowiskiem (graniem na gitarach i śpiewaniem) oraz krótkim przedstawieniem planu na następne dni.
Piątek zaczął się od przejścia na Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, na zajęcia z robienia posterów, które na obozie sami będziemy wykonywać, aby przedstawić wyniki naszych projektów. W trakcie zajęć robiliśmy także tierlistę posterów znalezionych przed kadrę, aby zobaczyć, jak postery wyglądają w praktyce.
Po południu przeszliśmy do Instytutu Podstawowych Problemów Technicznych PAN na zajęcia laboratoryjnie. Dowiedzieliśmy się co nieco o tym, jak wygląda codzienna praca naukowa, oraz o kilku projektach, nad którymi pracuje się tam codziennie, jak np. stworzenie nowego materiału do robienia baterii samochodowych.

Zajęcia w laboratorium.
Następnego dnia znowu udaliśmy się na FUW, natomiast tym razem zajęcia przygotowywały nas do korzystania z Pythona i ze statystyki. Nauczyliśmy się jak używać bibliotek w Pythonie, jak wczytywać pliki do swojego programu i jak robić wykresy, oraz poznaliśmy podstawy prowadzenia i przedstawiania danych statystycznych. Po obiedzie poszliśmy na atrakcję niespodziankę, którą okazała się niewidzialna wystawa.
W niedziele wybraliśmy się do Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego, aby wysłuchać propozycji kadry na projekty, wokół których całe to spotkanie się kręciło.

Wysłuchiwanie propozycji projektów.
Po wszystkich prezentacjach, na odprężenie na koniec tego wyjazdu, udaliśmy się do Ogrodu Botanicznego i mieliśmy chwilę, aby odpocząć pośród natury. Wieczorem dowiedzieliśmy się o składach grup projektowych i zakończyliśmy tak, jak zaczęliśmy – laptopowiskiem.
Korekta – Rafał Górski