Podzespoły dla budowanego satelity kosmicznego Herschel wykonane w Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk (CBK PAN) przeszły pomyślnie testy w laboratorium w Pasadenie – informuje Piotr Orleański z CBK PAN.
Jednym z tematów zakończonej w niedzielę konferencji w CBK PAN w Warszawie był właśnie projekt Herschel. Satelita ma być zbudowany przez ESA (European Space Agency – Europejska Agencja Kosmiczna) umieszczony w przestrzeni w roku 2007. Herschel badać będzie Wszechświat na falach submilimetrowych i podczerwonych, czyli na granicy radioastronomii a astronomii podczerwonej. Będzie to pierwsza misja badająca ten zakres fal.
Przygotowujemy podzespoły dla najważniejszego i największego przyrządu z wyposażenia naukowego satelity – HIFI (Heterodyne Instrument for Far Infrared) do pomiarów w podczerwieni. Pracujemy nad nimi wspólnie z Max Planck Institut fur Radioastronomie z Bonn, Jet Propulsion Laboratory z Pasadeny oraz Canadian Space Agency – powiedział dr Orleański.
Herschel będzie badać we wspomnianym zakresie fal obiekty zarówno niedalekie (w Układzie Słonecznym) i odległe galaktyki.