Dzisiaj pokazujemy Państwu, że astronomiczne zdjęcie tygodnia nie musi być ujęciem kosmosu, lecz może być wręcz odwrotnie: fotografią wykonaną z kosmosu!
Zdjęcie, które w tym tygodniu zrobiło na nas największe wrażenie, jest jednym z trzech obrazów obejmujących całą półkulę ziemską, składających się na nową nocną mapę Ziemi. Opublikowana w zeszłą środę globalna mapa powstała na podstawie obserwacji z ubiegłego roku i jest najbardziej precyzyjnym obrazem nocnego oświetlenia naszej planety. W planach na ten rok jest opracowanie systemu, dzięki któremu obraz pogrążonej w mroku nocy półkuli ziemskiej będzie aktualizowany nawet codziennie.
Takie obserwacje wykonywane za pomocą satelity pozwalają analizować zmiany nocnego oświetlenia zależne od różnorodnych czynników: od faz księżyca, poprzez zjawiska atmosferyczne, aż do krótkotrwałych czynników związanych z działalnością człowieka, jak chociażby migracji czy przerw w dostawie energii elektrycznej. Równie zróżnicowane (a momentami również zaskakujące) są zastosowania tego typu obserwacji: mogą one pomóc naukowcom ustalać krótkoterminową prognozę pogody, przewidywać katastrofy naturalne, wykrywać nielegalny połów ryb, a nawet obserwować skutki wojny w Syrii.
Zachęcamy do zapoznania się z całą nocną mapą Ziemi oraz dokładniejszymi zdjęciami poszczególnych jej regionów na stronie NASA!