Długotrwałe pozostawanie na i poza orbitą Ziemi jest bardzo ryzykowne dla zdrowia fizycznego i psychicznego ludzi – piszą autorzy raportu stworzonego dla amerykańskiej agencji kosmicznej NASA.
Liczący ponad 300 stron raport “Bezpieczna podróż: Zdrowie astronautów podczas misji badawczych” wydał Instytut Medycyny amerykańskiej Narodowej Akademii Nauk (NAS), współpracujący ze specjalnym komitetem, psychologami klinicznymi oraz lekarzami różnych specjalności. Badaniami kierował John Ball z American College of Physicians w Havre de Grace w Maryland.
Mimo 40 lat lotów kosmicznych informacje na temat różnego rodzaju stresów, jakim podlega organizm człowieka przebywającego na orbicie wokółziemskiej, ani nie były prawidłowo gromadzone, ani nie zostały w pełni zanalizowane – podkreślają autorzy raportu.
Na temat niekorzystnych skutków długotrwałego pobytu w przestrzeni kosmicznej wiadomo dziś zbyt mało, by przygotować ludzi do bezpiecznej fizycznie i psychicznie odległej wyprawy badawczej – piszą eksperci. Podstawowym wnioskiem z raportu jest stwierdzenie, że “ryzykowny wpływ na zdrowie ludzkie długotrwałych misji kosmicznych poza ziemską orbitą stanowi na dzień dzisiejszy największe wyzwanie w eksploracji dalekiej przestrzeni kosmicznej“.
W przypadku dłuższych misji kosmicznych, takich jak podróż na Marsa, “niektóre z zaobserwowanych dotąd fizjologicznych skutków krótszych pobytów w kosmosie, jak np. utrata wapnia z kości, będą się pogłębiać” – przypomina Kenneth Shine z Instytutu Medycyny.
Duża niewiadoma, to kwestia zdrowia psychicznego astronautów – w sytuacji, kiedy na niewielkiej przestrzeni, z dala od Ziemi, przebywają ze sobą ludzie z różnych środowisk i kultur.
Autorzy raportu twierdzą, że NASA nie zebrała w tym wypadku dostatecznej liczby danych. Autorzy podkreślają, że przy gromadzeniu danych na temat zdrowia astronautów zbyt dużą wagę przykładano do poufności danych klinicznych. Skutek tego, to “stracone szanse” rozwiązania problemu trudnej adaptacji fizjologicznej do przestrzeni kosmicznej – ocenia Ball.