Satelita komunikacyjny Artemis przesłał pierwsze dane, zdjęcia wykonane przez satelitę Envisat. Jest to podwójny triumf Europejskiej Agencji Kosmicznej, oznaczający sukces
“Celem misji Artemis jest wykorzystanie nowych technologii komunikacyjnych na orbicie i uruchomienie nowych usług” – mówi Gottard Oppenhueser, kierownik misji. – “Dzięki systemowi komunikacji, użytkownik może otrzymywać dane w czasie rzeczywistym, z zachowanie wszystkich wymogów bezpieczeństwa“.
Na pokładzie Artemis znajdują się instrumenty do obsługi telefonii komórkowej, systemu nawigacji i systemu przesyłania danych. Satelita transmituje dane w paśmie częstotliwości S (2 GHz) i Ka (26 GHz). Komunikacja z Envisatem odbywa się w zakresie Ka. Współpraca Artemis i Envisata jest przykładem wykorzystania najnowszych procedur komunikacji, najnowszego oprogramowania i pokazuje skuteczność systemu przesyłania danych.
Kiedy skończy się testowanie połączenia między Artemis i Envisatem, około połowy danych z satelity przechodzić będzie przez Artemis bezpośrednio do centrum przetwarzania danych ESRIN we Włoszech. Planowane jest to na koniec kwietnia. Dane z różnych instrumentów Envisata płynąć będą do Kiruny w Szwecji. Artemis zapewni też nowe możliwości misji Envisat.
Przesyłanie znacznej porcji danych z Envisata na Artemis znacznie odciąży stację w Kirunie i zmniejszy czas przetwarzania informacji z sensorów Envisata do 3 godzin od momentu ich uzyskania. Zwiększy się również ilość danych, które może zebrać Envisat, co będzie szczególnie cenne w przypadku instrumentu ASAR (Advanced Synthetic Aperture Radar). Centra naziemne będą mogły działać bardziej elastycznie, a Artemis będzie stanowić zabezpieczenie danych w przypadku problemów z rejestratorami Envisata.
Satelita Envisat, wystrzelony Pomyślny start Ariane 5“>28 lutego 2002 roku świętował niedawno pierwszą rocznicę pobytu na orbicie. Jest największym z satelitów obserwacyjnych i ma największe możliwości. Wyposażony w 10 sensorów satelita bada oceany, lądy, atmosferę i czapy lodowe na Ziemi.
W kwietniu ma ruszyć kolejny optyczny system przesyłania danych między Artemis a francuskim satelitą obserwacyjnym SPOT 4. W 2005 roku z usługi ma zacząć korzystać Automatic Transfer Vehicle a w 2006 roku planowane jest umieszczenie na pokładzie ISS elementu Columbus, który miałby komunikować się z Artemis przez 5 godzin w ciągu dnia.