Unia Europejska i Chiny podpisały umowę o przyłączeniu się Chin do europejskiego programu nawigacji satelitarnej Galileo.
Chiny oficjalnie podały do wiadomości, że przygotowują się do udziału w programie na tym samym poziomie co największe europejskie kraje: Francja, Niemcy, Wielka Brytania i Włochy, co znaczy, że zainwestują w program prawie 200 milionów dolarów.
Tak duże dofinansowanie ze strony Chin, pozwoli zmiejszyć koszty poniesione przez administracje europejską. System trzydziestu
Jeżeli obie strony dojdą do ostatecznego porozumienia to Chiny będą pierwszym nie europejskim krajem biorącym udział Galileo Joint Undertaking.
Komisja Europejska zebrana 19 września stwierdziła tylko, że Chiny „wezmą znaczny z finansowego punktu widzenia udział w programie„.
Artysytczna wizja satelitów systemu nawigacji Galileo. System 30 satelitów ma być wybudowany przez Unię Europejską, ESA i Chiny do 2008 roku.
Porozumienie zawarte 18 września w Pekinie kończy sześciomiesięczne negocjacje pomiędzy Komisją a Pekinem. Porozumienie zostało podpisane przez Francois Lamoureux, reprezentującego Komisję dyrektora generalnego ds. transportu i energi oraz przez Shi Dinghuan, głównego sekretarza Chińskiego Ministerstwa Nauki i Techniki.
Chińska Rada Narodowa nadal potrzebuje zatwierdzenia umowy, tak samo jak Rada Transporstu Unii Europejskiej potrzebuje zatwierdzenia umowy przez piętnaście państw członkowskich. Porozumienie planowo ma zostać zatwierdzone do 9 paździenrnika. Ostateczne podpisy przedstawicieli UE i Chin mają zostać złożone do 30 października podczas szczytu Chińsko-Europejskiego.
Chiny i komisja europejska ufundują także China-Europe Global Navigation Satellite System Technical Training and Cooperation Center w Pekinie. Celem jednostki jest koordynacja chińskich prac nad systemem.