8 maja około godziny 20:00 Księżyc w fazie 42 procent minie Jowisza w odległości 4 stopni. Złączenie zdarzy się prawie w momencie zachodu Słońca…
… a więc już po kilkudziesięciu minutach będziemy mogli obserwować oba ciała niebieskie. Znajdować się one będą w Raku. W momencie zapadnięcia zmroku cywilnego (Słońce 6 stopni pod horyzontem) Jowisz świecić będzie 46 stopni ponad widnokręgiem, a Księżyc około 3 stopni wyżej.
To świetne warunki do prowadzenia obserwacji. Unieruchomiona lornetka lub niewielka luneta pozwoli na dostrzeżenie 4 najjaśniejszych księżyców Jowisza. Znajdować się one będą na linii prostej razem z równikiem planety. O 21:00 będziemy widzieć kolejno (od “lewej” czyli od wschodu): Kallisto, Ganimedesa, Io, Jowisza i Europę (uwaga – posiadacze sprzętu odwracającego do góry nogami zobaczą obiekty w odwrotnej kolejności). Warto obserwować ułożenie satelitów po 24 godzinach. Obserwacje jednego z nich (Io) po raz pierwszy pozwoliły na stwierdzenie, że prędkość światła, choć olbrzymia, nie jest nieskończona.
Jowisz i Księżyc będą widoczne przez cały wieczór i większą część nocy. Srebrny Glob zajdzie o 2:44, a planeta – o 2:13.