Za 2 godziny (około 19:50) zajdzie Słońce. Godzinę później warto ponad zachodnim horyzontem odnaleźć cienki sierp Księżyca. 5 stopni wyżej znajdą się Plejady – gromada otwarta w Byku. Także dwa następne wieczory warte będą tego, aby popatrzeć na niebo.
Dzisiejszego wieczoru faza Księżyca wyniesie około 5 procent. Cienki rogalik schowa się pod horyzontem około 22:15.
W ciągu następnych 24 godzin Księżyc znacznie przesunie się wśród gwiazd i znajdzie w połowie drogi między Plejadami i Wenus. Jego faza wzrośnie do 10 procent, a ponad horyzontem pozostanie on do 23:30.
Wieczór 23 kwietnia to szczególnie dobry moment do obserwacji. Księżyc, w fazie 16 procent, znajdzie się w pobliżu dwóch planet widocznych gołym okiem.
Do złączenia z Wenus dojdzie około 13:00, z Marsem – 10 godzin później. My spójrzmy na niebo 23 kwietnia o 21:30, gdy planety i Księżyc znajdą się około 20 stopni ponad zachodnim horyzontem. Ich wzajemną konfigurację przedstawia załączona mapa.
Omawiane złączenie zajdzie w Byku. Srebrny Glob od Marsa dzielić będzie kąt 2 stopni, od Wenus zaś 4 stopni. Planety znacznie różnić się będą blaskiem, gdyż jasność Wenus wyniesie minus -4,5 magnitudo, Marsa zaledwie +1,6 magnitudo. Warto porównać też odległości od Ziemi. Od Wenus dzielić nas będzie 77 milionów kilometrów, a od Marsa – 316 milionów kilometrów. Średnice kątowe na niebie wyniosą odpowiednio 32 i 5 sekund, a fazy 35 i 95 procent. Teleskopy warto zwrócić na Wenus i zobaczyć jej znacznych rozmiarów cienki sierp, który w ciągu najbliższych tygodni będzie stawał się jeszcze większy i jeszcze cieńszy.
Zachęcamy do obserwacji i wykonywania fotografii!