8 czerwca 2004 roku, na tle Słońca zobaczyliśmy bardzo rzadkie zjawisko – przejście planety Wenus na tle tarczy Słońca. Poprzednio obserwowano je 6 grudnia 1882 roku. Nic więc dziwnego, że zjawisko cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Wiele organizacji, w tym my w ramach AstroLIVE!, transmitowaliśmy je na żywo w Internecie.
W ramach naszego uruchamianego z okazji ciekawych zjawisk serwisu AstroLIVE! przeprowadziliśmy na żywo bezpośrednią transmisję ze zjawiska. Po raz pierwszy nasze kamery i obserwatorzy nadawali obraz równocześnie z trzech miejsc w Polsce: z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Warszawie, z Brwinowa koło Warszawy oraz z Krakowa.
Inna wielokamerowa transmisja przygotowane została przez Centrum Fizyki Teoretycznej PAN oraz Sekcję Obserwatorów Słońca Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.
Transmisje zagraniczne prowadzono między innymi z: USA, Holandii, Szwajcarii, Norwegii, Wielkiej Brytanii (1) (2), Francji (1) (2), Portugalii, Włoch, Australii (1) (2), Japonii oraz Indii.
Super Ghost
I oby niebo nam dopisalo!! — :]
Panoramiks
I oby niebo nie zwaliło się nam na głowę! — hy hy 😉
Yanioo
Co ile w końcu to się zdarza?? — Witam.
http://info.onet.pl/932810,16,item.html
Skąd te rozbieżności w datach.
W TV też mówili inaczej.
Pozdrawiam
Michał M.
Jeszcze raz o tranzycie
> Witam.
> http://info.onet.pl/932810,16,item.html
> Skąd te rozbieżności w datach.
> W TV też mówili inaczej.
Najbliższy tranzyt Wenus będzie 6 czerwca 2012, potem 11 grudnia 2117, potem 8 grudnia 2125, potem 11 czerwca 2247, potem 9 czerwca 2255, potem 13 grudnia 2360, potem 10 grudnia 2368. Niektóre będą u nas widoczne w całości, niektóre częściowo, niektóre wcale.
Dziennikarze mają wielki talent do przekręcania faktów, nie słuchania odpowiedzi na pytania które zadają. I potem są takie efekty – wiedzą, że dzwoni ale nie wiedzą w którym kościele 😉
Pomyślcie tylko ile błędów muszą popełniać, gdy opowiadają o polityce… Może ten Lepper wcale nie jest taki zły 😉
pozdrawiam
dogbert
Dzięki wielkie i pozdrawienia! — Siema! Wypada podziękować za pracę przy transmisji i pogratulować efektów. U mnie widać niewiele, ale tylko z racji sprzętu (szkło spawalnicze i wadliwie funckjonujące… oko :>). Niemniej jednak Wenus dostrzegłem, a dzięki Waszym zdjęciom upewniłem się, że to naprawdę Ona.
Pozwolę sobie również, pozdrowić kolegów astronomów z Brwinowa (kimkolwiek są)
– kolega astronom z Piastowa :>
Maja
w kolbuszowej widać ! — W Kolbuszowej (podkarpacie) widać przejście poprzez przesuwające się chmury. Zrobiłem już kilka zdjęć zjawiska przez teleskop. Warunki są takie sobie ;-). Rano było zupełnie bezchmurnie.
jacek
Pół łaski Nieba, ale i tak było widać ….czasami 🙂 — Więc dziękujmy “Panu Internetowi” i ludziom którym się chce go tworzyć, że mogliśmy na żywo to zjawisko oglądać.
a Michale, Lepper jest “taki zły” i żadne nawet największe beztalencie czy talencie dziennikarskie tego nie ukryje 😀
pozdrowienia
jo
ale fajnie!!! — cigle bylo wida tylko Marsa i Marsa a dzis moglismy pomachac drugiej sasiadce 🙂 dzieki za dokladne info ps dobrze ogladalo sie przez…dyskietke 🙂
Michał M.
Dyskietka – rada na przyszłość — Nie jestem przekonany czy dyskietka to idealne rozwiązanie. Słońce przez nią oglądane jest czerwone, więc sugeruje to, że dyskietka wycina silniej niebieski kawałek widma. Czerwone przechodzi (częściowo). Pytanie brzmi: Czy razem z czerwienią nie przedostaje się leżąca blisko podczerwień w ilości będącej niebezpieczną?
To że czegoś nie widać, nie oznacza że nie jest groźne.
Czy ktoś coś wie na ten temat?
Mam nadzieję, że dzisiaj nikomu dyskietka nie zaszkodziła 🙂
Jaro
Oglądałem to zjawisko. — I było niezłe.
Super Ghost
moj kolega tez przez dyskietke patrzal… — ..i troche mu mina zrzedla.. jak mu wytlumaczylem potencjalne skutki tego 😀
a tak w ogole…. to w Gdansku bylo bardzo dobrze widac.. tylko przez ok. godzine po I kontakcie bylo zachmurzenie calkowite.. a wczesniej i pozniej niebo czyste… 🙂
Andriu
Dyskietka — Fachową poradę znajdziesz tu
http://www.forum.o2.pl/temat.php?id_p=2944452&start=3990
LukiW
VT 2004 — http://www.astro.uni.wroc.pl/vt-2004.html