Nowe zdjęcia z kosmicznego teleskopu Hubble pomagają badaczom obejrzeć w niespotykanych dotąd szczegółach spiralne ramiona i chmury pyłu w pobliskiej galaktyce, będące miejscem narodzin masywnych i jasno świecących gwiazd.
Galaktyka Wir, obiekt w katalogu Messiera oznaczony numerem M51, jest jedną z najbardziej „fotogenicznych” galaktyk zarówno w astronomii profesjonalnej jak i amatorskiej. Łatwo fotografowane i oglądane już przez niewielkie teleskopy, piękno tego ciała niebieskiego jest badane w dużym zakresie fal przez obserwatoria naziemne i kosmiczne.
M51, znana też jako NGC 5194, ma bliskiego towarzysza: NGC 5195. Siły jego grawitacji wywołują procesy gwiazdotwórcze w głównej galaktyce. Ich efektem są widoczne na szczegółowym zdjęciu błyszczące gromady młodych gwiazd. Towarzysząca im czerwona poświata pochodzi z żarzącego się wodoru.
W obłokach pyłu zaobserwowano intrygujące struktury: pośród spiralnych ramion wyrastają prostopadle „ostrogi” pyłu. Regularność i duża liczba tych tworów sugeruje konieczność skorygowania dotychczasowych modeli dwuramiennych galaktyk spiralnych. Nowe zdjęcia ujawniają też dysk pyły wokół jądra galaktyki, który może dostarczać paliwo do znajdującej się w głębi czarnej dziury.