Jeden z obiektów zaobserwowanych przez polskich astronomów w 2002 roku przy pomocy 1,3-metrowego Warsaw Telescope jest planetą (o projekcie OGLE-III pisaliśmy w lipcu 2002 roku w newsie
Astronomowie szacują, że planeta ta jest około 1,3 razy większa niż Jowisz, ale waży mniej niż on, gęstością przypominając Saturna. Gwiazda, wokół której krąży, znajduje się około 5 tysięcy lat świetlnych od Ziemi.
“Jest to układ planetarny bardzo interesujący, można powiedzieć – ekstremalny, bo ma najkrótszy ze znanych dotąd okres orbitalny. Oznacza to, że planeta krąży bardzo blisko swojej gwiazdy” – powiedział prof. Udalski, kierujący pracami w ramach projektu OGLE, powołując się na wyniki badań jednego z obiektów odkrytych przez jego zespół – planety nazwanej OGLE-TR-56b. – “Do tej pory sądzono, że najkrótsze okresy orbitalne planet mają 3-4 dni. Tymczasem czas obiegu planety wokół gwiazdy może być wyraźnie krótszy“.
“Teoretycy będą mieli dużo zabawy próbując wyjaśnić, skąd się takie układy biorą” – dodaje prof. Udalski.
Posługując się polskim teleskopem o średnicy 1,3 metra, zainstalowanym na terenie amerykańskiego obserwatorium Las Campanas w Chile, oraz unikatową, zbudowaną przez prof. Udalskiego kamerą elektroniczną o dużym polu widzenia, można dokładnie mierzyć jasność gwiazd. Po trwających od 2001 roku obserwacjach stwierdzono, że ponad 40 gwiazd wykazuje charakterystyczne chwilowe obniżenie jasności, z czego można wnioskować, że mamy do czynienia z bardzo małymi obiektami, które przesłaniają gwiazdy.
Odkrycie Polaków, którzy wskazali obiekty, które mogą być planetami, wymagało potwierdzenia obserwacyjnego. Astronomowie z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics, którzy obserwowali kilka obiektów odkrytych przez zespół OGLE za pomocą największych i najlepszych teleskopów na świecie, stwierdzili ponad wszelką wątpliwość, że jeden z tych obiektów to planeta.
Zdaniem prof. Udalskiego jest to drugi przypadek, w którym na pewno zidentyfikowano planetę. Obecnie znamy blisko sto obiektów, które uznaje się za planety, ale bez stuprocentowej pewności.
Nu!
Poprawka — Jest “OGLE-TR-56”, a powinno być “OGLE-TR-56b”