W poniedziałek 28 czerwca Jean-Jacques Dordain, dyrektor generalny Europejskiej Agencji Kosmicznej (
Grecja złożyła formalny wniosek o wstąpienie do ESA we wrześniu 2003 roku. Według przyszłego porozumienia, zostanie pełnym członkiem organizacji najpóźniej w grudniu 2005 po okresie przejściowym.
“Bardzo ciepło witamy Grecję w Europejskiej Agencji Kosmicznej” – ogłosił dyrektor Jean-Jacques Dordain, – “Z niecierpliwością oczekujemy owocnego jej udziału w różnych dziedzinach, w tym nowych programach kosmicznych jakie planujemy na przyszłość dla Europy.”
Grecja już uczestniczy w wielu projektach, co umożliwiło
Zdjęcie kompleksu olimpijskiego w stolicy Gracji, Atenach, przed rozpoczęciem Olimpiady letniej w 2004 roku. Zdjęcie wykonał satelita IKONOS dla przedsiębiorstwa Space Imaging.
Tymczasem, cała Grecja przygotowuje się do mających sie odbyć w jej stolicy zawodów olimpijskich. Z tej okazji, powstał nowoczesny kompleks towarzyszących zawodom stadionów i obiektów sportowych.
Michał M.
A Polacy? — Pamiętacie taki wątek na forum?
http://forum.astronet.pl/index.cgi?565
Opublikowano go 1 lipca 2003, krótko po wystrzeleniu przez pierwszego Czechów własnego satelity. Oto minął ten wspaniały rok, w którym spełniło się marzenie wielu Polaków, rok w którym weszliśmy doukochanej, wymarzonej, wyśnionej Unii Europejskiej.
Czy oprócz tego cudownego, wspaniałego zbliżenia z Brukselą nastąpiło także jakieś zbliżenie Polski do ESA? Czy ktoś ma świeższe od moich wiadomości? Pytania swoje kieruje do tych, którzy są lepiej ode mnie obeznani z podbojem Kosmosu, Czytelników związanych z CBK na przykład.
30 maja 2001
https://news.astronet.pl/news.cgi?560
Czy powołany 28 listopada 2000 roku przez Prezesa Rady Ministrów międzyresortowy zespół kształtuje i koordynuje polskie działania związane z badaniem i wykorzystaniem kosmosu? Czym obecnie zajmuje się organ szumnie nazywany 3 lata temu polską agencją kosmiczną?
20 lipca 2002
https://news.astronet.pl/news.cgi?2279
Czy Prezydent ratyfikował porozumienie Polska-ESA i co z tego wynika? Czy trwająca od 1994 roku współpraca rozwija się? Jakie wspólne eksperymenty zostały przeprowadzone przez ostatnie dwa lata i ile nasz kraj w to zainwestował?
pozdrawiam
jacek
a niestety bez nas jeszcze 🙁 — ale to się może kiedyś zmieni ?
bo poza paroma instrumentami, na paru misjach kosmicznych, to nasz udział w ..”powiedzmy” w “podboju kosmosu” jest raczej żaden 🙁
no oczywiście pomijając naszego bohatera i zarazem bohatera Związku Socjali… itd., to niestety niewiele wnieśliśmy w rozwój badań pozaziemskich. A szkoda wielka.
A może by tak Panie Michale jakomś ankietę np?
A żeby nie było za łatwo, to proponuję ciężki wybór, np. pytanie: czy wolisz żeby część budżetu państwa przeznaczyć na udział polski w esa, czy na przykład: na emerytury, kolejarzy, górników, robotników, bezdomnych, alkoholików, zusy, srusy, ooo chyba się trochę zagalopowałem :), ale mam nadzieję że sens jest jasny
pozdrowienia