Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) udostępniło kilkadziesiąt darmowych podcastów astronomicznych w polskiej wersji językowej. Kilkuminutowe filmiki prezentują najnowsze odkrycia astronomiczne, wielkie teleskopy oraz pracę astronomów.
Autorem artykułu jest Krzysztof Czart.
Aktualnie dostępnych jest 40 podcastów z serii zatytułowanej „ESOcast”. Poszczególne odcinki mają długość od kilku do nawet ponad 10 minut. Opowiadają o różnych zagadnieniach, jedne przedstawiają najnowsze odkrycia w badaniach kosmosu (np. odkrycie 50 nowych planet pozasłonecznych), inne prezentują nowo wybudowane instrumenty (np. teleskop VISTA), nie brak też opowieści o tym jak wygląda praca astronomów i inżynierów w obserwatoriach ESO (np. w Obserwatorium Paranal na pustyni Atakama).
ESOcast o numerze 1 opowiada o tym, jak w Obserwatorium Paranal ekipa filmowa z Hollywood nagrywała sceny do filmu o Jamesie Bondzie („Quantum of Solace”). Z kolei ESOcast numer 39 przedstawia najnowsze wyniki badań otoczenia czarnej dziury w centrum Drogi Mlecznej.
„Odcinki zostały przetłumaczone na język polski w formie napisów nałożonych na oryginalny angielski film. Podcasty ESO można wykorzystywać na przykład na zajęciach szkolnych – licencja, na której są udostępniane, zezwala na ich bezpłatne używanie.” powiedział Krzysztof Czart, polski koordynator Sieci Popularyzacji Nauki ESO, odpowiedzialny za tłumaczenia.
Wszystkie podcasty można obejrzeć na
remi
Podcasty można ściągać. — A co na to ACTA? 😉