25 kwietnia br. podczas wizyty na toruńskim Uniwersytecie Mikołaja Kopernika prezydenta Bronisława Komorowskiego rozpoczęła działalność sieć dostępnych dla każdego teleskopów-robotów GLORIA. Pierwszym teleskopem w sieci jest znadjujący się na Teneryfie w archipelagu należących do Hiszpanii Wysp Kanaryjskich teleskop TAD (hiszp. Telescopio Abierto Divulgación, czyli Otwarty Teleskop Popularyzacyjny).
GLORIA jest skrótem od “GLObal Robotic-telescopes Intelligent Array”, czyli “Światowa Sieć Inteligentnych Teleskopów-Robotów” i jest pierwszą bezpłatną, ogólnie dostępną siecią teleskopów. Dostęp do niej będzie miał każdy, kto tylko dysponuje komputerem z łączem internetowym. Nie trzeba być zawodowym astronomem, aby móc korzystać z sieci. GLORIA jest finansowana przez Unię Europejską w ramach 7. Programu Ramowego i będzie składać się z dwóch części:
- eksperymenty on-line, czyli samodzielne wykonywanie obserwacji (pierwszy z nich to właśnie obserwacje Słońca teleskopem TAD),
- eksperymenty off-line, czyli analiza obserwacji wykonanych wcześniej innymi teleskopami (na razie są dwa takie eksperymenty: wyznaczanie długości jednostki astronomicznej na podstawie obserwacji przejścia Wenus na tle Słońca 6 czerwca 2012 r. oraz analiza ruchu Marsa na niebie w marcu i kwietniu 2012 r.).
Dostęp do wszystkich eksperymentów uzyskuje się po założeniu sobie konta na
Jak założyć sobie konto oraz zarezerwować czas na teleskopie TAD przedstawia ten filmik:
Natomiast z następnego filmu można dowiedzieć się, jak dokładnie wygląda obserwacja on-line tym teleskopem:
Zapraszamy do logowania się i korzystania z teleskopu TAD!