Wczoraj, w czwartek 19 grudnia br. w swoją misję dokładnego spozycjonowania miliarda gwiazd Drogi Mlecznej wyruszyła sonda Gaia. Początkowy fragment jej podróży do punktu Lagrange'a L2 w układzie Ziemia – Słońce udało się sfotografować projektowi Pi of the Sky, którego kamery znajdują się niedaleko Huelvy w południowej Hiszpanii.
Jak wczoraj Misja kosmiczna Gaia stworzy najdokładniejszą mapę Galaktyki“>pisaliśmy 19 grudnia o godzinie 10:12 czasu polskiego z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej wystartowała sonda Gaia. Wystrzelenie zakończyło się sukcesem i obecnie sonda zmierza ku położonemu około 1,5 miliona km od Ziemi punktowi Lagrange'a L2, w którym równoważą się siły przyciągania grawitacyjnego Słońca i Ziemi. Przez kilkanaście godzin po starcie sonda była widoczna przez małe teleskopy, a z północnej półkuli naszej planety była widoczna na tle dobrze znanego gwiazdozbioru Oriona, w jego północno-zachodniej części.
Naukowcy z projektu Pi of the Sky spróbowali zaobserwować przelot Gai ze swojego obserwatorium w południowej Hiszpanii. Jednak w momencie startu rakiety z sondą w Europie panował dzień i trzeba było poczekać do zmierzchu. Tutaj jest mapa z trajektorią Gai widoczną z Huelvy, którą wykonał Janusz Wiland w swoim programie Nocny Obserwator. Odległość między zaznaczonymi na mapie gwiazdami π1 i ο2 Ori jest równa prawie 3° i 23′. Niestety z południowej Hiszpanii sonda była widoczna tuż po zachodzie Słońca, gdy przebywała na wysokości około 30° nad wschodnim widnokręgiem, a dodatkowo w obserwacjach przeszkadzał Księżyc, który miał fazę 92% i znajdował się w tym momencie około 40° od sondy. Ponadto w momencie obserwacji od startu sondy minęło prawie 12 godzin i Gaia świeciła już wtedy słabo, z jasnością około 12 magnitudo, co jest na granicy zasięgu kamer projektu.
Na szczęśćie próba obserwacji zakończyła się sukcesem i naukowcom udało się wykonać serię zdjęć oddalającej się od Ziemi sondy. W wyniku powstały 3 zdjęcia, z których pierwsze jest zamieszczone jako zdjęcie tytułowe, a dwa kolejne są poniżej (kliknij na zdjęcie, aby powiększyć):
Wycinek zdjęcia (w sztucznych barwach, dla uwydatnienia szczegółów) wykonanego w obserwatorium Pi of the Sky w ośrodku INTA niedaleko Huelvy w południowej Hiszpanii. Zdjęcia wykonała kamera nr 8 umieszczona na montażu nr 2 w nowym obserwatorium projektu. Ślad sondy to wyraźna kreska w środku zdjęcia na tle punktowych gwiazd (kliknij w miniaturkę, aby powiększyć).
Wycinek zdjęcia (w sztucznych barwach, dla uwydatnienia szczegółów) wykonanego w obserwatorium Pi of the Sky w ośrodku INTA niedaleko Huelvy w południowej Hiszpanii. Zdjęcia wykonała kamera nr 31 umieszczona na montażu nr 2 w nowym obserwatorium projektu. Ślad sondy to wyraźna kreska w środku zdjęcia na tle punktowych gwiazd (kliknij w miniaturkę, aby powiększyć).
Wszystkie zdjęcia wykonane zostały z serii kilkudziesieciu zdjęć około godziny 20:25 naszego czasu i obejmują pole widzenia mniej więcej 3,45×2,17 stopnia, północ jest na górze. Gaia jest widoczna jako wyraźna kreska w centrum zdjęcia, na tle okrągłych gwiazd. Środek zdjęć ma współrzędne: RA = 5h 4m 5s i Dec = +11° 22′ 50″. Dla porównania tutaj jest mapka tego samego fragmentu nieba z programu Stellarium.