16 marca otwarty zostanie nowy rozdział w badaniach nad polem grawitacyjnym Ziemi. W kosmos zostanie wystrzelony GOCE, satelita, dzięki któremu pole to zostanie odwzorowane z niespotykaną dotychczas precyzją.
GOCE jest skrótem nazwy oznaczającej “Eksplorator pola
Dokładność badań wymaga, by GOCE znalazł się na dość
Sercem ważącego tonę GOCE jest bardzo czuły gradiometr. Pozwoli on wykreślić trójwymiarową mapę maleńkich zmian pola grawitacyjnego Ziemi, co pozwoli na stworzenie najdokładniejszej mapy geoidy – teoretycznej bryły, jaką byłaby Ziemia, gdyby była w całości pokryta oceanami w stanie spoczynku. Na takiej mapie jak na dłoni widoczne byłyby anomalie grawitacyjne – miejsca, w których pole grawitacyjne Ziemi przyjmuje nietypowe formy. To z kolei pozwala zajrzeć w głąb struktury Ziemi, której szczegółów wciąż nie znamy.
GOCE opuści powierzchnię Ziemi w luku rakiety nośnej Rokot z kosmodromu w Pliesiecku. Flotę Eksploratorów Ziemi zasilą jeszcze w tym roku SMOS (mierzący wilgotność gleb i zasolenie oceanów) oraz CryoSAT-2 (grubość pokryw lodowych na biegunach). ESA planuje zrealizować w Internecie bezpośrednią transmisję ze startu GOCE.