Astronomowie korzystający z radioteleskopu VLA (Very Large Array) odkryli
Astronomowie przebadali
Śledząc ruch pulsara, astronomowie wyznaczyli jego prędkość: ponad 800 tysięcy km/h. Przy takim tempie, gwiazda powinna oddalić się z miejsca swoich urodzin do obecnego położenia w 64 tysiące lat. Oznacza to, że pulsar liczy sobie właśnie 64 tysiące lat.
Do tego momentu wszystko wydaje się oczywiste, proste i prawdziwe. Jednakże wyznaczony wiek różni się od czasu wyznaczonego za pomocą dotychczas używanej metody, polegającej na badaniu okresu obrotu pulsara. Dla B1951+32 otrzymano tą drogą wiek charakterystyczny na 107 tysięcy lat. Mamy zatem pulsar młodszy, niż przypuszczaliśmy. W roku 2000 inny pulsar okazał się z kolei znacząco starszy niż myślano. Zatem część założeń dotyczących wyznaczania wieku tych obiektów jest nieuzasadniona.
Dotychczas sądzono, że wskutek silnego pola magnetycznego, działającego jak gigantyczne dynamo, pulsar emitując światło, fale radiowe i inne promieniowanie, zwalnia swój ruch obrotowy. Stąd wniosek, że gwiazdy te rodziły się obracając się szybciej niż obecnie i że przy stałych właściwościach fizycznych – takich jak masa i natężenie pola magnetycznego – można wyznaczyć opóźnienie w ruchu korzystając z praw fizyki obracającego się w próżni magnesu.
Wszystkie te wnioski okazały się jednak nieścisłe w obliczu dwóch wspomnianych odkryć. Dalsze badania dopiero wykażą, co w ciągu ułamka sekundy, podczas którego z zapadającej się gwiazdy powstaje pulsar, decyduje o rotacji i dalszym zachowywaniu się pulsarów.