Czerwonawe plamy na lodowej powierzchni jowiszowego księżyca Europy mogą wskazywać na skupiska cieplejszego, wypiętrzającego się lodu. Wynoszony lód może działać jak winda, przemieszczając materiał pochodzący ze znajdującego się pod warstwą lodu oceanu. Do takich wniosków doszli naukowcy analizujący dane misji Galileo.
Każda z plam i płytkich zagłębień widocznych w tej części północnej hemisfery Europy ma średnicę około 10 kilometrów. Ciemne plamy określa się łacińskim mianem lenticulae będącym odpowiednikiem dla “piegów”. Ich podobne rozmiary i odległości wskazują na to, że powłoka lodowa Europy może się bulgotać jak zupa. Cieplejszy lód przemieszcza się ku górze z wewnętrznych warstw powłoki lodowej, podczas gdy chłodniejszy lod powierzchniowy “tonie”.
Inne badania pokazały, że Europa prawdopodobnie posiada głęboko pod lodową powłoką ciekły ocean.
Czerwonawy lód podróżujący na powierzchnię aby sformować lenticulae, może nieść wskazówki co do składu oceanu i tego, czy może w nim istnieć życie.
“Jeśli tylko istnieją, możliwy jest transoprt organizmów na powierzchnię” – powiedział dr Robert Pappalardo z University of Colorado w Boulder.
Sonda Galileo, okrążająca Jowisza od 1995 roku, znalazła silne dowody na istnienie słonowodnego, płynego oceanu pod lodową powierzchnią Europy.