Naukowcy wywnioskowali tak na podstawie badań archiwalnych fotografii KH 15D – gwiazdy odległej o 2 400
“Te dwie gwiazdy bawią się z nami w chowanego. Druga gwiazda pojawiała się na chwilę, ale w tym momencie jest całkowicie zakryta” – powiedział Joshua Winn z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics. Mrugająca natura KH 15D jest spowodowana materiałem zasłaniającym światło gwiazdy i jest to nowy przypadek w astronomii.
Na początku XX wieku obserwacje KH 15D nie pokazały dwudziestoczterogodzinnego zaćmmienia widzianego obecnie. Fenomen ten zaczął się po roku 1960, ale i wtedy system był jaśniejszy, zarówno podczas zaćmienia jak i szczytu jasności.
Na początku lat sześćdziesiątych na linii naszego wzroku znalazła się pyłowa zasłona i rozpoczęły się zaćmienia. Zasłona pyłu powoli zasłaniała współtowarzysza KH 15D, aż w latach siedemdziesiątych przestał on być widoczny, a teraz pochłania również drugą gwiazdę. Od 1998 również druga gwiazda przez pewnien czas znajduje się za pyłową zasłoną, a do 2012 roku prawdopodobnie cały system przestanie być widoczny.
Najdziwniejszy w układzie jest fakt, że zasłona ma bardzo ostry brzeg. Czym dokładnie jest zasłona – nie wiadmo, ale może to byc krawęź dysku pyłowego, otaczającego obie gwiazdy.
“Dyski obserwowano już wokół innych systemów podwójnych” – mówi Matthew Holman z CfA. – “Wyobraźmy sobie, że dysk jest nachylony względem płaszczyzny orbity gwiazd. Powodowałoby to jego trzepotanie w górę i w dół, podobnie jak trzepoce żle rzucone ringo“.
Wyliczenia wskazują, że dysk znajdowałby się w odległości 2,6 jednostek astronomicznych od gwiazd. Materia w dysku krąży z okresem 4 lat, ale “trzepotanie” czyli percesja dysku ma okres 1000 lat.
“Obecnie dysk jest w fazie zasłaniania gwiazd. Po pewnym czasie, proces się odwróci i gwiazdy zaczną się powoli wyłaniać, a zaćmienia znikną“.
Odnośnie układu pozostaje jeszcze parę pytań. Przykładowo, jak jest natura dysku? Dlaczego jest nachylony względem orbity? Dlaczego tak ostro się kończy? Gwiazda KH 15D kryje w sobie jeszcze kilka tajemnic.
Badania nad Kh 15D zostały opublikowane w marcowym numerze Astrophysical Journal Letters.