Chociaż misja lądownika Huygens dobiegła końca i zakończyła się
Na niedawno opublikowanym zdjęciu widoczny jest obszar Tytana nigdy wczesniej nie fotografowany w tak dużej rozdzielczości (8 kilometrów na piksel). Obraz powstał w wyniku złożenia czterech prawie identycznych obrazów uzyskanych oprzez kamerę szerokokątną sondy, wszystkie zostały wykonane poprzez filtr podczerwieni na długości fali 939 nanometrów.
Część sfotografowanego terytorium była widoczna na wcześniejszych zdjęciach wykonanych przez radar aperturowy sondy w październiku 2004 roku i w lutym 2005 roku. Przy porównaniu struktur wielkoskalowych widoczne są podobieństwa zdjęć, ale widoczne są również różnice.
Przykładowo, środek 80-kilomterowego krateru zidentyfikowanego na zdjęciu radarowym z lutego był stosunkowo jasny na zakresie 2,2 cm, w którym wykonano badania, natomiast jest ciemny na bliskich podczerwieni częstotliwościach w których wykonały teraz zdjęcie kamery optyczne Cassiniego. Natomiast okoliczny materiał rózni się co do jasności, co może wskazywać na równice w składzie i frakturze powierzchni.
Takie porównania, uwzględniające również informacje uzyskane przez spektrometry światła widzialnego i podczerwieni w czasie równoległych obserwacji są bardzo ważne w badaniach natury budowy powierzchni Tytana.
Następny przelot sondy koło Tytana nastąpi 16 kwietnia.
Don
b&w — Nie zebym sie czepial, ale dlaczego wszystkie zdjecia z misji Cassini-Huygens sa czarno-biale ?? Nawet na oficjalnych stronach (nasa,itp) 90% to fotki czarno-biale a 10% jest w sztucznych kolorach (sepia?).
ja
czarnobiałe lepsze — To była fala 939 nanometrów. Używając fal czerwonej, zielonej i niebieskiej niewiele można zbadać i szczegółów zobaczyć.
Scorus
Barwa — Zdaje mi się, że z Cassiniego opublikowano około 5 barwnych zdjęć Tytana, i więcej nie trzeba, bo w zakresie widzialnym jest tylko monotonną pomarańczową kulą.
eryk
Wreszcie jakies dostateczne zdjecie z tej misji — Wreszcie jakies dostateczne zdjecie z tej misji, bo poyostale, ktre tu widyialem to tak jak pisalem… miernota, pradyiadek i tak dalej za co prowadzcych sorki
Scorus
Porównaj zdjęcia z Voyagera — I luknij jeszcze na:
– http://photojournal.jpl.nasa.gov/jpeg/PIA06090.jpg z lipca 2004
– http://photojournal.jpl.nasa.gov/jpeg/PIA06138.jpg z października 2004
– http://photojournal.jpl.nasa.gov/jpeg/PIA06136.jpg z października 2004
– http://photojournal.jpl.nasa.gov/jpeg/PIA06141.jpg z listopada 2004
– http://photojournal.jpl.nasa.gov/jpeg/PIA06151.jpg z grudnia 2004
– http://photojournal.jpl.nasa.gov/jpeg/PIA06160.jpg z grudnia 2004
– http://photojournal.jpl.nasa.gov/jpeg/PIA06185.jpg z lutego 2005
– http://photojournal.jpl.nasa.gov/jpeg/PIA06201.jpg publikowane w marcu 2005 (fotomozaika lipiec 2004 – luty 2005)
– http://photojournal.jpl.nasa.gov/jpeg/PIA06202.jpg publikowane w marcu 2005 (fotki z przelotów TA – T03)
– http://photojournal.jpl.nasa.gov/jpeg/PIA06204.jpg publikowane w marcu 2005 (fotki z przelotów TA – T03)
– http://photojournal.jpl.nasa.gov/jpeg/PIA06203.jpg publikowane w marcu 2005 (fotmozaika zdjęć z lipca 2004)
– http://photojournal.jpl.nasa.gov/jpeg/PIA06222.jpg z marca 2005
To zdjęcie jest akurak względne. A eseteyka zdjęć nie jest powodoem ich wykonywania. Kamery na Cassinim zostały zastosowane wyłącznie po to aby coś zbadać (w tym wypadku szeroki wachlarz aspektów powierzchni i atmosfery Tytana). Obrobione zdjęcia trzeba tarze porównać z nieobrobionymi (http://saturn.jpl.nasa.gov/multimedia/images/raw/index.cfm). Trochę pokory Panowanie!
Scorus
Jeszcze jedno — Cele naukowe kamer (Imaging SCIENCE Subsystem) sondy Cassini: http://saturn.jpl.nasa.gov/spacecraft/inst-cassini-iss-details.cfm
Punktu “Art Pictures” nie znajdziemy. Do tego służą wizje artystyczne (http://saturn.jpl.nasa.gov/multimedia/images/images.cfm?categoryID=2)
Eryk
A’propos zdjec — A’propos zdjęc. Własnie widziałem zdjecia z Voyagera (…stary, dobry, Voyager), ile lat temu, jakże inna technologia od Cassiniego a jakość zdjęć podobna. Moim zdaniem, Ta sonda nie powinna miec wogóle kamery, to był tylko zbędny balast przy starcie. Pieniądze przeznaczone na wyposażenie w kamerę sondy, powinny zostać inaczej wykorzystane. Wystarczy tylko odpowiednio “wycelować” z Habbla
http://images.google.pl/images?q=hubble+telescope&hl=pl&lr=&sa=N&tab=ii&oi=imagest
i mamy zdjęcia tej planety tak dobrej jakości, jak sami patrzelibyśmy na nasz księżyc.I Wcale nie potrzeba nam wtedy tych z Cassiniego.
A naukowcy nie muszą już wcale nic domniemywać, czy szara plamka na zdjęciu to metan czy coś innego. Sukces kamery powinien być “WIDOCZNY”
w dzisiejszych czasach, zwłaszcza w takiej misji. Pozdrawiam
Scorus
*** — Zdjęcia z Voyagera nie pokazują żadnych szczegółów powierzchni (tylko „pomarańczkę”), a z Cassiniego tak. Gdyby naukowcy nadal chcieli oglądać pomarańczową kulę, to wzięliby kamerę zapasową z programu Voyager. Uprzedzam pytanie: kolorowej kamery komercyjnej po prostu nie dałoby się zastosować, bo nie wytrzymałaby nawet łagodnych testów środowiskowych, nie mówiąc o starcie i misji w środowisku energetycznych cząstek wokół Saturna. I po co komu zdjęcia nie wykonywane przez filtry. Obrazy z HST pokazują Saturna z mniejszą rozdzielczością niż nawet kamera WAC Cassiniego. Dla porównania trzeba przejrzeć obrazy z NAC, pokazujące bardzo subtelne struktury, których na obrazach z HST nawet nie ma co szukać. Gdyby na sondzie nie byłoby kamer, zaraz wszyscy biadoliliby z tego powodu, a wartość naukowa misji spadłaby dramatycznie. Bo niby jak prowadzone byłyby badania geologiczne oraz pierścieni (struktura i dynamika), które są jednym z głównych celów. Kamera po prostu musi być w misji tego typu. Trzeba zauważyć, że Cassini przesłał już najlepsze obrazy takich obiektów jak Saturn, pierścienie, Phoebe, Tytan, Tethys, Rhea, Dione, Enceladus i Mimas. Na razie tylko Hyperion jeszcze się trzyma, ale we wrześniu to się zmieni (przelot w odl. 90 km). Kamery pracują doskonale, a ich dane przechodzą wszelkie oczekiwania.
Scorus
Inne wyposażenie — A co byś chciał zastosować w miejsce kamer, bo takie są możliwości: wyposażenie
– radar – JEST
– spektrometr plazmy – JEST
– odbiornik fal radiowych i plazmowych – JEST
– magnetometr – JEST
– system obrazujący magnetosferę – JEST
– spektrometr obrazujący ultrafioletu – JEST
– spektrometr obrazujący światła widzialnego i podczerwieni – JEST
– detektor i analizator pyłu – JEST
– spektrometry wysokoenergetyczne (gamma i rentgena) – uzyskałyby bardo ograniczone dane z niewąskim szumem tła
– spektrometr neutronów do analiz powierzchni – jak wyżej
– spektrometr protonów – spektrometr plazmy pełni tą funkcję
– wysokościomierz laserowy – radar pełni tą funkcję
– koronogrfy, heliografy i in. sprzęt do badań Słońca – zupełnie inny cel misji
– działka laserowe i jonowe (takie jak MAGMA i DION ruskich Phobosów 1 i 2) – za duża odległość od powierzchni badanych ciał podczas przelotów.
Zastosowanie innego sprzętu byłoby dopiero idiotyczne!
Scorus
JAKOŚĆ ZDJĘĆ PODOBNA?!!! — DIONE
-Cassini – http://photojournal.jpl.nasa.gov/jpeg/PIA06163.jpg
-Voyager – http://photojournal.jpl.nasa.gov/jpeg/PIA01366.jpg
ENCELADUS
-Cassini – http://photojournal.jpl.nasa.gov/jpeg/PIA06206.jpg
-Voyager – http://photojournal.jpl.nasa.gov/jpeg/PIA01950.jpg
IAPTEUS
-Cassini – http://photojournal.jpl.nasa.gov/jpeg/PIA06167.jpg
-Voyager – http://photojournal.jpl.nasa.gov/jpeg/PIA00348.jpg
MIMAS
-Cassini – http://photojournal.jpl.nasa.gov/jpeg/PIA06582.jpg
-Voyager – http://photojournal.jpl.nasa.gov/jpeg/PIA01968.jpg
PHOEBE
-Cassini – http://photojournal.jpl.nasa.gov/jpeg/PIA06073.jpg
-Voyager – http://photojournal.jpl.nasa.gov/jpeg/PIA02229.jpg
TETHYS
-Cassini – http://photojournal.jpl.nasa.gov/jpeg/PIA06140.jpg
-Voyager – http://photojournal.jpl.nasa.gov/jpeg/PIA01392.jpg
TYTAN
-Cassini – http://photojournal.jpl.nasa.gov/jpeg/PIA06160.jpg (sspecjalnie dałem słabe zdjęcie, nie mieszajmy Voyagera z błotem!)
-Voyager – http://photojournal.jpl.nasa.gov/jpeg/PIA02238.jpg
Saturn
-Cassini – http://photojournal.jpl.nasa.gov/jpeg/PIA06596.jpg
-Voyager – http://photojournal.jpl.nasa.gov/jpeg/PIA01973.jpg
-Hubble – http://photojournal.jpl.nasa.gov/jpeg/PIA03161.jpg
Pierścienie
-Cassini – http://photojournal.jpl.nasa.gov/jpeg/PIA06096.jpg
-Voyager – http://photojournal.jpl.nasa.gov/jpeg/PIA01952.jpg
Na obrazach Rhei akurat nie widać gołym okiem specjalnych różnic
Scorus
Kamera — Czy myślisz, że po konkursie na wyposażenie naukowe dla Cassiniego nie wybrano najlepszej propozycji kamery, która umożliwiała realizację wszystkich celów ramowych, i była zgodna z zasobami pokładowymi takimi jak energia? Trzeba mieć świadomość, że na sondzie nie można umieścić czego się chce, bo istnieją surowe ograniczenia techniczne. A tak w ogólne to nie wiem czego właściwe oczekujesz. Obrazy z Cassiniego są najlepszymi zdjęciami z zewnętrznego Układu Słonecznego (są nawet leprze od obrazów z Galileo), a lepszych szybko nie zobaczymy (z New Horizons podczas przelotu koło Jowisza nie będą się drastycznie różniły jakością).
Scorus
Errata — Koło Hyperiona ma być przelot w odległości oczywście 950 km, a nie 90 km.