O 1:14:49 naszego czasu z kosmodromu w Gujanie Francuskiej wystartowała rakieta Ariane 5. Na jej pokładzie w Kosmos poleciały: SMART-1, Insat 3E oraz e-BIRD. Wszystko przebiegło zgodnie z planem.
Jako pierwszy od rakiety odłączył się Insat 3E (28 minut i 51 sekund po starcie). Za nim podążył e-Bird (34 minuty 10 sekund). Jako ostatni samodzielność uzyskał SMART-1 (41 minut i 30 sekund po starcie).
We wtorek SMART-1 uruchomi silnik jonowy i rozpocznie swoją podróż w kierunku Księżyca. Silnik jonowy pobierać będzie energię z baterii słonecznych o mocy 1350 watów i rozpędzać jony ksenonu, dając dzięki temu siłę ciągu o wartości 0,07 newtona (odpowiada to ciężarowi pocztówki). Na pokładzie znajdują się 82 kilogramy ksenonu. 16 miesięcy (przerywanej) pracy pozwolą SMARTOWI-1 znaleźć się na orbicie przechodzącej ponad biegunami Srebrnego Globu.
Na razie sonda krąży wokół Ziemi. W ciągu najbliższych 80 dni perygeum jej orbity zostanie podniesione do 20 tysięcy kilometrów.
Następnie rozpocznie się podnoszenie apogeum. Kiedy satelita będzie się oddalał na około 200 tysięcy kilometrów od Ziemi, duży wpływ zacznie mieć grawitacja Księżyca.
W grudniu 2004 oraz styczniu i lutym 2005 roku zostaną przeprowadzone trzy manewry, które pozwolą na ostateczne przejście na orbitę wokół Księżyca (w marcu 2005 roku).
Smart będzie obserwował całą powierzchnię Srebrnego Globu za pomocą spektrometrów podczerwieni i promieniowania X oraz urządzenia fotografującego w świetle widzialnym.
Pozwoli to zrobić w postęp w poszukiwaniu odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące powstania i ewolucji naszego kosmicznego sąsiada.
Naukowa część misji ma potrwać 6 miesięcy. Jeśli SMART-1 będzie miał nadal zapas paliwa, jego misja zostanie rozszerzona, a orbita obniżona tak, aby możliwe było uzyskanie obrazów o większej rozdzielczości.
Sonda została zbudowana przy współpracy 11 krajów europejskich i Stanów Zjednoczonych. Główną rolę odegrała Szwedzka Korporacja Kosmiczna.
Kilka słów o zbudowanym w Indiach satelicie Insat 3E. Znajdzie się on na orbicie geostacjonarnej ponad równikiem, 55 stopni na wschód od Greenwich. Będzie zapewniał komunikację i przekaz programów telewizyjnych dla mieszkańców Indii.
Trzecia część ładunku Ariane 5 to europejski satelita e-Bird. Przekazywać będzie dane internetowe “wisząc” 33 stopnie na wschód od Greenwich. Swoim zasięgiem obejmie Europę i Turcję.
Kolejny lot rakiety Ariane zaplanowany jest na listopad. Ładunkiem będzie meksykański satelita telekomunikacyjny Satmex 6.
Hubert Bartkowiak
Transmisja ze startu — Starałem się oglądać transmisję tego startu przez Internet jednak polaczenie bylo strasznie powolne ? Czy to serwer streambox’u byl przeciazony ? Obraz przeskakiwal nie zaleznie czy na niskim (64kb) czy wysokim sttrumieniu (200kb). W tym samym czasie moglem sciagac pliki 40kB/s (>300 kb).
Mam nadzieje, ze nie zawsze tak bedzie.