Oczekujesz prezentów pod choinką? A byłeś przez cały rok grzeczny i obserwowałeś niebo? Jeśli nie, masz jeszcze szansę przekonać Świętego Mikołaja. Przeczytaj artykuł i pokaż Mu pierwszą gwiazdkę. Może jednak znajdzie coś dla Ciebie!
24 grudnia Słońce schowa się za horyzontem około 15:35 (wcześniej we wschodniej Polsce, później w zachodniej). Kilkadziesiąt minut później można już na niebie (o ile dopisze pogodne) wypatrywać gwiazd.
Wśród obiektów naprawdę “gwiazdowych” o miano tej pierwszej walczą, jak co roku, dwie gwiazdy. Poszukajmy ich około 16:20.
Pierwsza z nich to Wega, najjaśniejsza z gwiazd Lutni. Świeci na zachodzie na wysokości 45 stopni (“w połowie drogi” między horyzontem i widnokręgiem). Jej jasność, 0 magnitudo, czyni ją jednym z najjaśniejszych “słońc” na ziemskim niebie. Obserwujemy ją z odległości 25 lat świetlnych.
Druga kandydatka na pierwsza gwiazdkę to Capella, najjaśniejsza gwiazda Woźnicy. Aby ją znaleźć, spojrzeć należy około 30 stopni ponad północno-wschodni horyzont. Jasność Capelli, +0,2 magnitudo, jest niewiele mniejsza od blasku Wegi. Odległość Ziemia-Capella to 42 lata świetlne.
Na wieczornym niebie widoczne będą także planety.
W kierunku południowym, 20 stopni nad horyzontem, znajdziemy Jowisza, którego blask to -2,1 wielkości gwiazdowej, a odległość – około 46 minut świetlnych. Ze względu na dużą jasność, odnalezienie tej planety będzie prawdopodobnie łatwiejsze niż odszukanie Wegi i Capelli.
Mający nieco więcej doświadczenia obserwator może pokusić się o obserwacje Merkurego. O 16:20 planeta świeci z jasnością 0 magnitudo zaledwie 4 stopnie nad zachodnim widnokręgiem. Jej odszukanie bez lornetki może okazać się niemożliwe.
W pierwszej części świątecznej nocy towarzyszyć nam będzie Księżyc w pierwszej kwadrze, który zniknie za horyzontem krótko po północy.
Wysoko, na południowym niebie będą już wtedy królować gwiazdozbiory zimowe: Orion, Wielki Pies, Mały Pies, Byk, Bliźnięta. Pomiędzy Lwem i Rakiem odnajdziemy czerwonego i rzucającego się w oczy Marsa.
Po północy coraz wyżej nad wschodnim horyzontem wznosić się będzie Saturn.
Wschód Słońca rozpocznie kolejny dzień o 7:50.