W dwa kolejne wieczory (17 i 18 lutego) warto spojrzeć ponad zachodni i południowo-zachodni horyzont i zobaczyć Księżyc świecący w pobliżu Jowisza.
Do największego zbliżenia tych ciał niebieskich (na około 1,5 stopnia) dojdzie w południe 18 lutego. Księżyc i Jowisz będą wtedy ginąć w blasku dnia. Dlatego obserwacje prowadzić należy po zachodzie Słońca, w pierwszej połowie nocy.
W centralnej Polsce Gwiazda Dzienna chowa się za horyzontem około 17:00. Trzy godziny później Jowisza i Księżyc odnajdziemy wysoko (ponad 50 stopni) nad południowo-zachodnim widnokręgiem, w gwiazdozbiorze Byka. Stopniowo będą zbliżać się do horyzontu, by zniknąć za nim około 2:00.
17 lutego około 20:00 kąt Księżyc-obserwator-Jowisz będzie miał miarę około 9 stopni, a dobę później – niecałe 4 stopnie. Dla przypomnienia: kątowa średnica Księżyca to około 0,5 stopnia.
Załączone mapy mogą pomóc w odnalezieniu Jowisza wśród gwiazd Byka. Jest to jednak planeta tak jasna, że rzuci się w oczy nawet słabo znającemu niebo obserwatorowi.
Zachęcamy do obserwacji!