W maju 2005 roku dzięki Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a dowiedzieliśmy się o istnieniu
Pierwszy księżyc Plutona, Charon, znany jest od 1978 roku.
Nowo odkryty obiekt został oznaczony prowizorycznie jako P4. Obiega Plutona raz na 31 dni i jest najmniejszym i najsłabiej świecącym z jego satelitów. Rozmiary P4 szacuje się na 13 do 34 kilometrów.
Po raz pierwszy dostrzeżono go na fotografii wykonanej 28 czerwca. Obecność udało się potwierdzić na zdjęciach z 3 i 18 lipca.
Odkrycia dokonano w czasie obserwacji, których celem jest wsparcie misji New Horizons. Sonda wysłana w kierunku Plutona dotrze do niego w 2015 roku.
szpieg z krainy deszczowców
za 4 lata z bliska? — Dobrze, że Hubble sprawdza drogę dla sondy New Horizons, żeby się nie okazało, że dostaniemy świetne zdjęcia ze zbliżenia do piątego księżyca Plutona… a potem już nic. Swoją drogą, ciekawe czy NH zdąży przesłać nam jakieś wartościowe zdjęcia tych małych księżyców, zważywszy że przemknie koło układu Pluton-Charon z szaleńczą prędkością i poleci dalej, a oczywiście kamery, spektrometr i reszta sprzętu skupi się na podwójnej planecie karłowatej.
PS. „księżyc” powinien być w tym wypadku zapisany małą literą.
Michał M.
księzyc i Księżyc — Oczywiście, że małą litera. Przepraszam.
A prawdopodobieństwo zderzenia z piątym księżycem Plutona jest jednak na tyle niewielkie, że chyba nie trzeba się obawiać… Wyjrzę teraz za okno. Jeśli pierwszą osobą, którą zobaczę będzie poseł lub senator, to zacznę się obawiać mało prawdopodobnych zdarzeń.
…
Wyjrzałem. Nie poseł. Ale pierwszy samochód który przejechał miał rejestrację z powiatu odległego o prawie 200 kilometrów. Takie małe ostrzeżenie:)