Gorąca chmura gazowa o nazwie Hubble-V w pobliskiej galaktyce NGC 6822 przypomina niewielkie, obozowe ognisko, w którym trzaskają gwałtownie żółte płomienie. W obszarze Hubble-V zachodzą bardzo gwałtowne procesy gwiazdotwórcze. Zdjęcia wykonane niedawno przez HST (Hubble Space Telescope – Kosmiczny Teleskop Hubblea) pozwolą naukowcom dokładnie przyjrzeć się zjawiskom, jakie kilka miliardów lat temu zachodziły powszechnie w każdej galaktyce.
Galaktyka NGC 6822 jest jedną z bliższych sąsiadek Drogi Mlecznej. Znajduje się w odległości 1,6 miliona lat świetlnych od naszej galaktyki, w konstelacji Strzelca (Sagittarius). Na zdjęciu powyżej widać nieregularną chmurę gazu, znaną pod nazwą Hubble-V. Chmura ma około 200 lat świetlnych i jest zbudowana z gazu o wysokiej temperaturze. Bezustannie w wielu miejscach Hubble-V powstają bardzo młode i bardzo gorące gwiazdy. Temperatura powierzchni większości z nich jest 100 tysięcy razy większa od temperatur na powierzchni Słońca. Z tego powodu, młoda gromada gwiazd jest widoczna najlepiej w ultrafioletowej części widma. W zakresie fal widzialnych, gromada jest zbyt gęsta i niezbyt jasna, aby była równie fenomenalnym obiektem do obserwacji przez naziemne teleskopy.
Zdjęcia Hubble-V zostały wykonane przez 2 grupy naukowców: Roberta O’Della z Uniwersytetu Vanderbilt i współpracowników oraz Lucianę Bianchi z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa i Osservatorio Astronomico w Torinese (Włochy) i współpracowników. Naukowcy posłużyli się jednym z instrumentów Teleskopu Hubble’a o nazwie WFPC2 (Wide Field Planetary Camera 2).