Poznań miasto doznań, koziołków i rogala świętomarcińskiego. Właśnie tego mogliśmy doświadczyć podczas seminarium jesiennego Klubu Astronomicznego Almukantarat w dniach 14-18 listopada 2024 roku.
Spotkanie rozpoczęło się na dworcu Poznań Główny. Z niego ruszyliśmy ku Schronisku Młodzieżowemu zlokalizowanemu przy szkole podstawowej nr 26, gdzie po zameldowaniu się w pokojach gwarnie przystąpiliśmy do świeczkowiska powitalnego. Wyczekując następnego dnia, po zapoznaniu się z harmonogramem sesji referatowej wszyscy udaliśmy się do łóżek.
O wczesną pobudkę zadbał Piotr Łubis, który melodyjnym głosem zbudził wszystkich uczestników. Plan dnia zapowiadał się niezwykle ciekawie. Wizytę rozpoczęliśmy w Poznańskim Towarzystwie Przyjaciół Nauk, gdzie mogliśmy oglądać niezwykle drogocenne i wartościowe księgi astronomiczne, w tym pierwsze wydanie Mikołaja Kopernika „O obrotach sfer niebieskich”. Po krótkim zwiedzaniu udaliśmy się na sesję referatową, której przewodnim tematem była „Historia Astronomii”. Potem nastał czas na przerwę obiadową, na którą tłumnie wyruszyliśmy tramwajem. Kolejna atrakcja czekała na nas na Poznańskim Rynku, tuż przy ulicy Świętego Marcina, gdzie mogliśmy poznać tajniki wyrobu rogala świętomarcińskiego, a nawet sami spróbować tego wyrobu. Później nastał czas wolny i mogliśmy pozwiedzać miasto samodzielnie. Wieczorem wszyscy udaliśmy się na kolację do bursy. Legendy głoszą, że późniejsze śpiewanki nie miały końca.
Kolejny dzień zapowiadał się niezwykle intensywnie. Już na starcie mieliśmy przed sobą półgodzinną wędrówkę do poznańskiego obserwatorium astronomicznego. Na miejscu niezwykle miły personel przywitał nas wycieczką po okolicznym „Układzie Słonecznym”. Planety stworzone z wielką dbałością o szczegóły przez poznańskich miłośników astronomii były ciekawym dodatkiem do spotkania. Niedługo później udaliśmy się na kilkugodzinną sesję, podczas której mogliśmy nawet obejrzeć podziemia obserwatorium. Aż do wieczora byliśmy hojnie goszczeni przez opiekunów obiektu, którzy przedstawili nam historię tego fascynującego miejsca. Kiedy nadszedł czas powrotu, błądząc ulicami Poznania i podśpiewując głośno pod nosem, znów wróciliśmy do bursy, gdzie na zgłodniałych czekała pizza, a później wieczorne gry i zabawy.
Przedostatni dzień był równie ciekawy. Tuż po śniadaniu chętne osoby mogły udać się na niedzielną Eucharystię, natomiast resztę czekała ekscytująca wyprawa do Starego Zoo. Obiekt ten, choć nie tak aktywny jak w przeszłości, nadal gości pod swoim dachem wiele gatunków zwierząt. Dla spragnionych przygód znalazła się nawet okazja odwiedzenia pawilonu zwierząt zmiennocieplnych, która obfitowała w egzotyczne stworzenia. Wtem po skończonej wędrówce poszliśmy na niedzielny obiad, gdzie od razu po skończonym posiłku czekało na nas Centrum Szyfrów Enigma. Pod koniec dnia odbyło się świeczkowisko pożegnalne, które wyłoniło zwycięzców sesji referatowej:
- I miejsce ex aequo: Anna Grzesiak – Mechanizm z Antykithiry oraz Zuzanna Jurek – Astronomia arabska i muzułmańska w średniowieczu oraz starożytności
- III miejsce ex aequo: Olga Górna – Gwiazdy zmienne, czyli krótka historia Henrietty Swan Leavitt oraz Gracjan Nagórski – Historia teorii heliocentrycznej i finał kopernikański
Dodatkowo nagrodę od uczestników dostał Jakub Bartkowiak za referat Teoria heliocentryczna vs Kościół – spór między nauką a religią w XVII wieku.
Nie zabrakło też wyróżnień, które dostali Maria Nicewicz, Aleksandra Wajs i Jakub Bartkowiak
Tak oto seminarium jesienne dla starszych dobiegło końca w poniedziałek, gdy uczestnicy mogli bezpiecznie wrócić do domów.
Korekta – Matylda Kołomyjec