W dniach od 19 do 22 maja 2017 odbyło się w Poznaniu kolejne spotkanie naukowe Klubu Astronomicznego „Almukantarat”. Przyjechali uczestnicy z roczników 2015 i 2016, a towarzyszyła im jak zwykle wspaniała kadra. Młodzi miłośnicy astronomii mieli okazję zobaczyć się z rówieśnikami, zwiedzić piękne miasto oraz poszerzyć swoją wiedzę o otaczającym nas wszechświecie.
Już pierwszego dnia odwiedzili Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie wysłuchali wykładów o Planecie X oraz kosmicznych śmieciach i zobaczyli jeden z teleskopów. Poznań – miasto doznań, więc również w pozostałe dni czekały na nich różne atrakcje. W rezerwacie przyrody „Meteoryt Morasko” mogli podziwiać kratery uderzeniowe, które powstały kilka tysięcy lat temu, a podczas nocy muzeów dokładniej poznali historię miasta Poznań w muzeum „Brama Poznania”.
Nie zabrakło również różnych gier i wspólnego śpiewania przy świeczkowiskach, które odbywały się w VIII Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza, gdzie młodzi naukowcy byli zakwaterowani.
Nie można zapomnieć jednak o tej bardziej oficjalnej części spotkania, czyli sesji referatowej, której tematem przewodnim było: „Co w kosmosie piszczy? Ostatnie odkrycia, modne tematy, plany na przyszłość”. Licealiści mogli podzielić się swoją wiedzą i przećwiczyć umiejętność występowania przed publicznością. Nagrodzone zostały referat Laury Meissner „Tajemniczy składnik kosmicznej zupy – ciemna materia” oraz prezentacja o „Atacama Large Millimeter Array”, którą przygotował Jakub Garwoła.
Bardzo dziękujemy organizatorom za przygotowanie wspaniałego seminarium i już z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkania.