W trakcie konferencji naukowcy przedstawią najnowszy stan badań nad pobytem Mikołaja Kopernika w Lubawie w 1539 roku. Uczestnicy spotkania omówią również obserwacje astronomiczne, które mogli wspólnie prowadzić z lubawskiego zamku Mikołaj Kopernik, Joachim Retyk i biskup Tiedemann Giese. Będzie można również posłuchać wykładu o kolegach Mikołaja Kopernika z czasów studiów w Akademii Krakowskiej.
„To właśnie w Lubawie Kopernik za namową biskupa Tiedemanna Giesego oraz swojego ucznia Retyka podjął decyzję i wyraził zgodę na publikację drukiem swojego dzieła De Revolutionibus” – mówi Robert Szaj, dyrektor generalny Fundacji Nicolaus Copernicus, która jest organizatorem konferencji.
W trakcie konferencji realizowane będą zdjęcia do najnowszego filmu dokumentalnego o Koperniku pt. „Tajemnice De Revolutionibus”. Poza tym w Lubawie nagrania do swoich programów będą realizować dziennikarze Telewizji Polskiej oraz brytyjskiej BBC.
Konferencja otrzymała wsparcie od Urzędu Miasta w Lubawie, samorządu województwa warmińsko-mazurskiego, Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wśród zaproszonych prelegentów są m.in. profesor André Goddu ze Stonehill College z USA, dr Pietro Daniel Omodeo z Instytutu Historii Nauki Maxa Plancka w Berlinie, czy profesor Jarosław Włodarczyk, dyrektor Instytutu Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, a także naukowcy z Torunia, Olsztyna i Gdańska.
Udział w konferencji jest bezpłatny, wymagane jest jednak wcześniejsze zgłoszenie udziału e-mailowo lub telefonicznie. Przebieg konferencji będzie tłumaczony na język polski i język angielski. Zapowiadana jest także transmisja na żywo w internecie na stronie http://www.fundacjacopernicus.pl