W marcu przeprowadzono przy użyciu teleskopu Arecibo obserwacje kierunkowe (
18 marca trzech naukowców z SETI@home (Paul Demorest, Eric Korpela oraz Dan Wethimer) udało się w podróż do obserwatorium Arecibo w Puerto Rico, wioząc ze sobą listę 300 kandydatów (punktów na niebie, z których pochodziły interesujące sygnały radiowe) wytypowanych przez internautów w ciągu 4-letniego eksperymentu SETI@home.
Naukowcy otrzymali do dyspozycji 24 godziny obserwacji teleskopem Arecibo, podzielone na 3 okresy 8-godzinne. Niespodziewane rozbłyski słoneczne uniemożliwiły obserwacje 2 i 3 marca, ale obsłudze teleskopu udało się przełożyć obserwacje na inny termin. Dzięki temu naukowcy z Seti@home mogli ponownie rzucić okiem na 155 “podejrzanych” rejonów. Przy okazji dokonali oni obserwacji 5 pozasłonecznych systemów planetarnych, 35 pobliskich gwiazd podobnych do Słońca, 15 galaktyk oraz 6 obiektów z projektu SERENDIP.
Przeprowadzone obserwacje były obserwacjami o lepszej jakości, ponieważ naukowcy mieli do dyspozycji niezwykle czułą, główną antenę teleskopu Arecibo, zwaną “Gregorian home”, a sygnały były nagrywane w rozdzielczości 8 bitowej, a nie jak to zwykle robiono 2 bitowej.
Szybka analiza zebranych informacji wskazała, że niestety nie pochodzą one od pozaziemskiej cywilizacji. Wkrótce rozpocznie się 2 bitowa analiza danych, która będzie przeprowadzana w normalny sposób czyli przy użyciu wygaszacza ekranu SETI@home. Analiza 8 bitowa została przeprowadzona przy użyciu nowej wersji SETI@home, która wkrótce powinna się ukazać.
Projekt ponownych obserwacji to kamień milowy programu SETI@home, ale nie jest to ostateczny punkt. Reszta z 300 kandydatów (czyli prawie połowa), której nie udało się zaobserwować ponownie, będzie wzięta pod lupę za rok.