Cóż może pomóc astromaniakom dowiedzieć się co się dzieje na nocnym niebie? Zgaśmy nasze lampy uliczne i zacznijmy świętować Międzynarodowy Tydzień Ciemnego Nieba, który obchodzimy w dniach 23-30 kwietnia.
Idea całego przedsięwzięcia zwraca uwagę na konieczność ochrony ciemnego nieba nd naszymi głowami, jak również promuję astronomię jako hobby. Jennifer Barlow w 2003 roku zorganizowała imprezę poruszającą ten problem w szkole średniej w Virginii (USA). Jej celem było sprawienie, by “ludzie mieli możliwość obserwacji nocnego nieba bez efektu zanieczyszczenia światłem”.
Nie można zaprzeczyć ogromnemu wpływowi sztucznego światła na możliwości obserwacyjne naszego nieba. Zewnętrzne oświetlenie stanowi czynnik od nas niezależny, nazywany czasami “świetlnym wtargnięciem”, kiedy nasi sąsiedzi w sposób często niezamierzony “zabierają nam” piękno naszego nieba. W samych Stanach Zjednoczonych 2/3 ludzi żyje w miejscach gdzie niemożliwe jest zobaczenie Drogi Mlecznej
“Wszechświat jest widokiem na naszą przeszłość i przyszłość. Poprzez ten Międzynarodowy Tydzień Ciemnego Nieba chcemy pomóc w ochronie tego skarbu” – mówi Barlow. “Uczestnictwo w tej imprezei jest na tyle proste, o ile potrafimy wyłączyć lampy uliczne przed naszym domem i cieszyć się pięknym, ciemnym niebem”.
Program Ciemne Niebo jest w Polsce finansowany z akcji “Astroprocent – przekaż jeden procent podatku na rozwój astronomii”. Także ty możesz świętować pod ciemnym niebem. Więcej informacji na stronie programu.
xxl
yyy — IMHO niestety w polsce to raczej nie przejdzie (wyłaczanie lamp na ulicy i przed domem).
damazy miszczyszyn
tutaj to jest niemożliwe — gdyby to zrobili to ludziom samochody by poginęły 😉
Gosia K.
eh!
> gdyby to zrobili to ludziom samochody by poginęły 😉
A czymze sa samochody w porownaniu do piekna nocnego nieba? ;]
Materialisci!
😉
damazy miszczyszyn
a… — to to swoją drogą;)