W sobotę 30. maja w godzinach 11 – 20 na warszawskim Nowym Mieście już po raz 13. odbędzie się Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Będzie to uczta dla osób chcących poznać, czym się zajmuje szeroko rozumiana nauka, samodzielnie wykonać różne eksperymenty i ciekawie spędzić czas.
W tym roku cały teren Pikniku będzie podzielony na aleje tematyczne i łatwiej będzie znaleźć namioty dotyczące konkretnej dziedziny nauki. Jest to impreza międzynarodowa, gdyż prezentować się będą również goście z ponad 20. krajów świata.
Z astronomią związana będzie Aleja Kosmiczna, w której pokazy przeprowadzać będą m.in. Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii.
Natomiast przy głównej scenie w namiocie Centrum Fizyki Teoretycznej PAN (namiot nr 33) będzie pokazywany pierwszy w Polsce
„Galileoskop” to projekt związany z trwającym właśnie
„Galileoskop” to bardzo wysokiej jakości luneta, podobna do tej, jaką dysponował włoski uczony. Jest to znakomite narzędzie edukacyjne, łatwe do samodzielnego złożenia i użytkowania. Z jego pomocą można przekonać się, co widział Galileusz 400 lat temu i tym bardziej docenić odkrycia, jakich dokonał.
„Galileoskop” ukaże nam góry księżycowe, dojrzymy przez niego również cztery najjaśniejsze księżyce krążące wokół Jowisza (i zwane na cześć odkrywcy „galileuszowymi”), a także wiele gromad gwiazd i mgławic.
Zapraszamy do udziału w Pikniku! Przewidziano mnóstwo atrakcji również dla najmłodszych adeptów nauki, dlatego warto przyjść z dziećmi.