Sto lat temu Maria Skłodowska-Curie po raz drugi otrzymała Nagrodę Nobla . Sześć lat temu w ramach inicjatywy „Researchers in Europe” (Naukowcy w Europie) po raz pierwszy odbyła się Europejska Noc Naukowców. Decyzją Komisji Europejskiej co roku w ostatni piątek września Europejskie uniwersytety i jednostki badawcze zwykle niedostępne zwiedzającym otwierają na jedną noc swoje podwoje. W tym roku w Nocy Naukowców będzie uczestniczyło 320 europejskich miast w 32 krajach.
Noc Naukowców w Polsce organizowana jest w Polsce w prawie 20 miastach i regionach, między innymi w Katowicach, Bielsku Białej, Ełku, Olecku czy Olsztynie. Przez kilka godzin będzie można odwiedzać rozmaite instytuty i laboratoria, brać udział w wykładach, pokazach, warsztatach i licznych konkursach. Do odwiedzenia astronomicznych atrakcji zapraszają między innymi Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne im. Kazimierza Kordylewskiego w Niepołomicach, Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Grudziądzu czy Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Główne wejście do Obserwatorium Astronomicznego UAM w Poznaniu przy ulicy Słonecznej 36. W tle budynek, w którym znajdują się sale wykładowe i pracownie. Autorem zdjęcia jest Piotr Ligęza
Astronomowie z Instytutu Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu i Klub Astronomiczny Almukantarat zapraszają do Obserwatorium na ulicę Słoneczną 36 w godzinach 17:00 – 1:00. Przez cały czas w salkach obserwatorium będzie się można zapoznać z działaniem elektronicznych i papierowych map nieba, oraz poznać tajniki spektroskopii. Najmłodsi uczestnicy będą mogli wziąć udział w konkursach wiedzy astronomicznej. Od godziny 19:00 w parku przy Obserwatorium Astronomicznym prezentowane będą teleskopy. W przypadku sprzyjającej pogody po zapadnięciu zmroku, prowadzone będą pokazy nieba .
Wstęp do Obserwatorium jest wolny i nie wymaga rezerwacji, w nocy planowane są następujące wydarzenia
- 18:00 – Na Spacer Planetarny po parku zaprosi dzieci i młodzież dr Halina Prętka-Ziomek.
- 18:30 – Na Spacer Planetarny po parku wybierze się z dziećmi i młodzieżą dr Justyna Gołębiewska.
- 19:00 – W poszukiwaniu Planety 51 dzieci i młodzież mogą udać się z dr Agnieszką Kryszczyńską.
- 20:10 – Drugi księżyc Ziemi, czyli opowieść o zabłąkanej planetoidzie i olbrzymim teleskopie w Afryce Południowej wygłosi, dla trochę starszej młodzieży, dr hab. Tomasz Kwiatkowski.
- 21:30 – 1:00 dr Krzysztof Kamiński będzie prezentował zdalne sterowanie teleskopem.
Zapraszamy!