Kiedy:
8 grudzień 2021@18:00 – 19:30
2021-12-08T18:00:00+01:00
2021-12-08T19:30:00+01:00
Gdzie:
Wydarzenie online
Kontakt:
We Need More Space, SpaceHUB
Eksploracja kosmosu jest wymagającym przedsięwzięciem, stawiającym przed nami wiele wyzwań technicznych. Jej głównym celem jest rozszerzenie naszej cywilizacji na inne ciała Układu Słonecznego, zaczynając od sąsiednich, wysyłając zarówno roboty, jak i misje załogowe. Przygotowanie do eksploracji wymaga systematycznych badań naukowych, które poszerzają naszą wiedzę o wybranych ciałach Układu Słonecznego, jak również pozwalają poszerzyć wiedzę technologiczną. Podczas tego SpaceHUBa skupimy się na inżynierii kosmicznej skupionej wokół zagadnień eksploracji księżyców i planet Układu Słonecznego. Doświadczeni inżynierowie z Centrum Badań Kosmicznych oraz firmy Astronika opowiedzą o prowadzonych przez nich projektach.
SpaceHUB jest organizowany przez firmę konsultingową z branży kosmicznej Absiskey Polska oraz co-working Brain Embassy.
Wydarzenie odbędzie się online – stream na fanpage SpaceHUB na Facebooku i na kanale We Need More Space na YouTube.
Urządzenia przeznaczone do pobierania próbek i wydobycia regolitu księżycowego – problemy i wyzwania
In-Situ Resource Utilisation (ISRU) to gromadzenie, przetwarzanie, przechowywanie i wykorzystanie materiałów z kosmosu do wykorzystania w kosmosie. W porównaniu z obecnym podejściem do transportu materiałów i sprzętu z Ziemi ISRU zmniejsza całkowity koszt misji kosmicznych i powiązane z nim ryzyka. W szczególności technologie związane z ISRU pozwolą w przyszłości na umożliwianie tankowania satelitów i statków kosmicznych paliwem wytworzonym na miejscu, konserwację i naprawę satelitów, ustanowienie gospodarki kosmicznej jak również załogową eksplorację Układu Słonecznego.
W prezentacji zostanie przedstawiony wpływ środowiska księżycowego na technologiczne i konstrukcyjne aspekty urządzeń służących pobieraniu próbek regolitu księżycowego i urządzeń wydobywczych. Ważnym elementem prezentacji będą wnioski wyciągnięte z dotychczasowych eksperymentów kosmicznych, w których urządzenia mechaniczne wchodziły w interakcję z regolitem.
dr inż. Karol Seweryn – profesor nadzwyczajny w Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie. Autor i współautor ponad 70 publikacji w czasopismach i materiałach konferencyjnych. W ostatnich latach był zaangażowany w ponad 10 projektów, m.in. kierownik projektu w tworzeniu narzędzia do pobierania próbek CHOMIK dla misji Phobos-Grunt; Współbadacz trwającego projektu STIX dla misji ESA Solar Orbiter. Obecnie jego badania koncentrują się na dynamice i algorytmach sterowania robotów kosmicznych, a także na rozwoju koparek i narzędzi do pobierania próbek do działań ISRU na Księżycu.
Lądowanie na małych ciałach niebieskich
Komety, lekkie księżyce oraz planetoidy posiadają ekstremalnie niską grawitację. Lądownik nie rozbije się o powierzchnię, lecz grozi mu odbicie się. Siły powstające w wyniku kontaktu lądownika z regolitem mogą być wystarczające do wystrzelenia go daleko od miejsca uderzenia. Jak zapobiec temu zjawisku? Opowiem jak my, inżynierowie, rozwiązywaliśmy ten problem w dwóch projektach Europejskiej Agencji Kosmicznej LOOP (Landing once on Phobos) oraz REST (Robotically Enhanced Surface Touchdown).
Tomasz Barciński, dr inż. automatyki i robotyki, kierownik Laboratorium Mechatroniki i Robotyki Satelitarnej CBK PAN. Zainteresowania naukowe i inżynieryjne – teoria sterowania nieliniowymi układami dynamicznymi, układy sterowania satelitami (AOCS).
Wyzwania techniczne dla księżycowego robota skaczącego – projekt Galago
Jedną z potrzeb misji księżycowych jest umożliwienie badań in-situ w terenach do tej pory trudno dostępnych dla typowych łazików czy lądowników. Rozwiązaniem jest wykorzystanie niewielkich robotów zwiadowczych (gabaryt do 50cm, masa do 10kg), które wykorzystując nowe formy lokomocji typu skakanie mogą uzupełniać profil większej misji. Jednocześnie, stosunkowo niewielkim kosztem, zastosowanie takich robotów znacząco zwiększa bezpieczeństwo misji. Firma Astronika jest w trakcie prototypowania takiego robota skaczącego, który dzięki trzem niezależnym mechanizmom akumulowania energii wyskoku może pokonywać przeszkody na Księżycu o wielkości nawet od 3 do 7 metrów. Podczas prezentacji przedstawione zostaną główne aspekty techniczne i sposoby analizy umożliwiające wdrożenie rozwiązania do misji kosmicznej (projekt architektury robota, przykład jego analiz funkcjonalnych, analizy zderzenia z podłożem, zastosowanie superelastycznych materiałów jak Nitinol).
Łukasz Wiśniewski – współzałożyciel firmy Astronika, zawodowo inżynier mechatroniki i konstruktor z ponad 10-letnim doświadczeniem w branży kosmicznej, m.in. kierownik wykonawczy w projekcie mechanizmu młotkującego dla instrumentu HP3 dla misji NASA InSight oraz kierownik w projekcie instrumentów RWI i LP-PWI dla misji ESA JUICE do Jowisza. Główne zainteresowania naukowe dotyczą mechanizmów do eksploracji planetarnej w tym tych związanych niepewnościami interakcji z regolitem. Obecnie zajmuje się opracowaniem księżycowego robota skaczącego Galago.
UWAGA! Wracamy ze SpaceHUBem pod stary adres – Ul. Postępu 15, Brain Embassy, 7 piętro.
Darmowa wejściówka do pobrania:
https://app.evenea.pl/event/spacehub35
https://app.evenea.pl/event/spacehub35